ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

3 пијалаци коишто не би требало да ги пиете после тренингот
13.10.2016 | 14:05
Извор: Супермен
Прочитано: 3550 пати

Газираните пијалаци ја поттикнуваат дехидрираноста на организмот поради што дефинитивно не се препорачуваат после вежбањето кога сте изгубиле доста вода од телото.

Кога сте жедни и ви е потребна хидратација, особено после интензивни активности како што се трчањето, возењето велосипед или тренингот во теретана, лесно е да се посегне и по сосема погрешен пијалак. Но, треба да бидете внимателни, бидејќи некои пијалаци може да ви донесат повеќе штета отколку користи, а со тоа и да ги намалат бенефитите од вежбањето. Еве кои пијалаци треба да ги избегнувате:

1.Газирани пијалаци

Откако сте ги согориле калориите во теретаната, имате право и на награда во вид на газиран пијалак, зарем не? Размислете малку подобро...

- Во газираните пијалаци концентрирано е големо количество на едноставни шеќери коишто телото брзо ги апсорбира, потенцираат од Академијата за нутриционизам и прехрана, при што додаваат:

- Се работи за брз извор на енергија, којшто ќе предизвика и нејзин брз пад, а нема да понуди апсолутно никаква нутриционистичка корист.


Освен тоа, газираните пијалаци ја поттикнуваат дехидрираноста на организмот, што и не е најсреќно решение после тренингот. Ако сепак сакате да пиете нешто со меурчиња, нутриционистите ве советуваат да изберете минерална газирана вода со малку свеж лимон или лимета.

2.Алкохолни пијалаци

После вежбањето сакате да се наградите со алкохолен пијалак? Обидете се да се воздржите од тој нагон.

- Алкохолот може да биде диуретик поради што се доведувате во ризик за уште поголема дехидратација, а недостатокот од течности може да предизвика и непријатен мамурлук, појаснуваат нутриционистите.


Препораката е наместо тоа да изберете природен овошен сок, а ако сакате тоа дефинитивно да биде алкохол, најдобар избор би било некое лесно пиво бидејќи тоа го хидрира телото многу подобро од останатите алкохолни пијалаци.

3.Кафе и кофеински пијалаци

- Срцето чука забрзано, полни сте со адреналин и не постои никаква причина да додавате кофеин во целата оваа приказна, опоменуваат нутриционистите.


Пијалаците со силна кофеинска база не го хидрираат организмот, ниту нудат добар извор на енергија. Наместо тоа додадете малку органско какао во смуди пијалакот којшто дефинитивно ќе ве опорави после физичкиот напор.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ И СПОРТ  
ЗДРАВЈЕ
После ова добро ќе размислите дали повторно ќе ги позајмите некому своите слушалки...
Споделувањето на слушалките со другите луѓе може да биде многу опасно. Прочитајте повеќе и зошто...
10.12.2016, 12:48


ЗДРАВЈЕ И СПОРТ
Како да изберете тренер којшто ќе оствари максимален резултат, без да го наруши вашето здравје?
Дали знаете како правилно да изберете тренер којшто ќе ве води низ комплетната трансформација, односно ќе ви обезбеди совети во врска со вежбањето и исхраната?
02.11.2016, 17:20


АВАНТУРИСТИЧКИ
Само за најхрабрите: Застрашувачки видео запис од движење по јаже помеѓу две карпи
Екстремниот спортист Рајан Пол Робинсон снимил како се движи по јаже помеѓу две карпи, на височина од 50 метри!
28.10.2016, 16:35


МАШКО ЗДРАВЈЕ
Како засекогаш да се ослободите од подбрадокот, на сосема природен начин?
Подбрадокот не е карактеристичен само за гојазните луѓе, туку може да го имате и вие. Тоа е вишок кожа и ткиво под брадата, којшто многу тешко се отстранува.
10.10.2016, 19:18


ЗДРАВЈЕ
Погадно отколку што мислите: Еве што се случува доколку не се истуширате два дена
Прескокнување на туширањето е нешто што го правиме само во екстремни ситуации. Сепак, малку нечистотија нема да предизвика голема штета - о колку само грешиме.
07.10.2016, 15:04

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!