ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Како да изберете тренер којшто ќе оствари максимален резултат, без да го наруши вашето здравје?
02.11.2016 | 17:20
Извор: Супермен
Прочитано: 1663 пати

Дали знаете како правилно да изберете тренер којшто ќе ве води низ комплетната трансформација, односно ќе ви обезбеди совети во врска со вежбањето и исхраната?

Состојбата во фитнес подрачјето во последно време се чини како да излегува од контрола – во денешно време се чини дека сите се тренери, а нивниот број е поголем дури и од бројот на вежбачите. Токму затоа, многу е важно да го изберете вистинскиот тренер којшто ќе може добро да се грижи за вас и за вашето здравје. А како што секојдневно расте фитнес подрачјето, секојдневно расте и бројот на лични и кондициски тренери.

Тренерот сепак мора да знае како да оствари максимален можен напредок во контролирани услови, како би се намалалила можноста за појава на повреди на најмал процент.

Денес сепак мора да кажеме дека има и доста квалитетни тренери, но за жал, бројот на оние неквалитетните е уште поголем.


Бидејќи клиентот мора самиот да одлучи на кој фитнес центар ќе му ја даде својата доверба, одлуката во денешно време не е лесна, бидејќи пред се, се работи за вашето здравје. На овој начин апелот до вежбачите е за добро да размислат во чии раце ќе го предадат своето здравје и кој би смеел да управува токму со нивното здравје.

Како да препознаете квалитетен личен фитнес тренер?

Фитнес тренерот пред се би требало да биде едуциран на некоја соодветна образовна институција, а мора и дополнително самостојно да се усовршува како би стекнал колку што е можно поголемо теориски и практично знаење. Од теориските знаења би требало да ги познава – анатомијата на локомоторниот систем, комплетната физиологија на човечкото тело, биомеханиката и нејзините основи, психологијата педагогијата и комуникологијата, би требало да знае да ја дијагностицира состојбата која се однесува на спортот и рекреацијата, а би требало да биде запознаен и за тоа како изгледа квалитетната прехрана на еден спортист или рекреативец.


Од практичните знаења би требало да ја знае техниката и методиката во проучувањето на правилното изведување на вежбите, би требало да знае да го воочува дисбалансот и да го корегира, а би требало да знае и како да изработува план и програма во рамките со целите на клиентот во однос на неговите индивидуални одбележја. Тој би требало да знае и како правилно се дозира оптеретувањето како би се постигнал максимален резултат, а како би се избегнале можните повреди и секако дека би требало да се едуцира во однос на балансираната исхрана и опоравувањето како животот на еден вежбач би бил подигнат на највисоко ниво.

Сите овие наведени ставки се апсолутно неопходни за да се одржи квалитетен тренинг, но и да се постигнат оптимални резултати. Токму затоа, внимавајте кому ја давате вашата доверба и бидете свесни за своето здравје и за сето она што го преземате со цел да ги постигнете зацртаните резултати.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ И СПОРТ  
ЗДРАВЈЕ
После ова добро ќе размислите дали повторно ќе ги позајмите некому своите слушалки...
Споделувањето на слушалките со другите луѓе може да биде многу опасно. Прочитајте повеќе и зошто...
10.12.2016, 12:48


АВАНТУРИСТИЧКИ
Само за најхрабрите: Застрашувачки видео запис од движење по јаже помеѓу две карпи
Екстремниот спортист Рајан Пол Робинсон снимил како се движи по јаже помеѓу две карпи, на височина од 50 метри!
28.10.2016, 16:35


ЗДРАВЈЕ И СПОРТ
3 пијалаци коишто не би требало да ги пиете после тренингот
Газираните пијалаци ја поттикнуваат дехидрираноста на организмот поради што дефинитивно не се препорачуваат после вежбањето кога сте изгубиле доста вода од тело...
13.10.2016, 14:05


МАШКО ЗДРАВЈЕ
Како засекогаш да се ослободите од подбрадокот, на сосема природен начин?
Подбрадокот не е карактеристичен само за гојазните луѓе, туку може да го имате и вие. Тоа е вишок кожа и ткиво под брадата, којшто многу тешко се отстранува.
10.10.2016, 19:18


ЗДРАВЈЕ
Погадно отколку што мислите: Еве што се случува доколку не се истуширате два дена
Прескокнување на туширањето е нешто што го правиме само во екстремни ситуации. Сепак, малку нечистотија нема да предизвика голема штета - о колку само грешиме.
07.10.2016, 15:04

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!