ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

После ова добро ќе размислите дали повторно ќе ги позајмите некому своите слушалки...
10.12.2016 | 12:48
Извор: Супермен
Прочитано: 3966 пати

Споделувањето на слушалките со другите луѓе може да биде многу опасно. Прочитајте повеќе и зошто...

Ушите се полни со восок, мртви клетки од кожата и бактерии, па споделувањето на слушалките доведува до размена на тие материи, но и придонесува за развој на бројни инфекции.

Во текот на последните неколку години популарноста на слушалките станува се поголема. Тие се практични, дискретни, а оние од повисоките класи нудат и одличен звук. Сепак, слушалките исто така претставуваат и извор на значајни здравствени проблеми со ушите, за оние коишто ги употребуваат редовно, но сосема погрешно.

Слушалките секако дека не може да се исперат, па токму поради тоа може да бидат извор на многу инфекции. Истражувањето коешто е објавено во стручниот магазин “Journal of Health and Allied Sciences покажало дека просениот корисник во своето уво има за 40 отсто повеќе бактерии во ушниот канал, за разлика од оние коишто не употребуваат слушалки.


Ако во увото се наоѓаат премногу бактерии, тие може да предизвикаат сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи и потполно губење на слухот.

Честата употреба на слушалки коишто претходно ги употребувале други луѓе доведува до тоа за ушите да станат поподложни на најразлични инфекции.

Според зборовите на оториноларинголозите, слушалките за уши и тоа како може да пренесат инфекции и личноста којашто ги употребува да добие воспаление на надворешното уво.


Најдобриот начин за избегнување на инфекции на ушниот канал, како што потенцираат стручните лица, е редовно да ги чистите слушалките и да избегнувате нивно споделување со други луѓе. При дезинфекцијата, најпрво отстранете го остатокот од восок, а потоа добро избришете ги со памук којшто претходно бил натопен во сретство за дезинфекција или алкохол. И притоа, дури и ако не ги споделувате слушалките со други лица, потребно е секојдневно да ги пребришувате со алкохол, заклучуваат оториноларинголозите.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ И СПОРТ  
ЗДРАВЈЕ И СПОРТ
Како да изберете тренер којшто ќе оствари максимален резултат, без да го наруши вашето здравје?
Дали знаете како правилно да изберете тренер којшто ќе ве води низ комплетната трансформација, односно ќе ви обезбеди совети во врска со вежбањето и исхраната?
02.11.2016, 17:20


АВАНТУРИСТИЧКИ
Само за најхрабрите: Застрашувачки видео запис од движење по јаже помеѓу две карпи
Екстремниот спортист Рајан Пол Робинсон снимил како се движи по јаже помеѓу две карпи, на височина од 50 метри!
28.10.2016, 16:35


ЗДРАВЈЕ И СПОРТ
3 пијалаци коишто не би требало да ги пиете после тренингот
Газираните пијалаци ја поттикнуваат дехидрираноста на организмот поради што дефинитивно не се препорачуваат после вежбањето кога сте изгубиле доста вода од тело...
13.10.2016, 14:05


МАШКО ЗДРАВЈЕ
Како засекогаш да се ослободите од подбрадокот, на сосема природен начин?
Подбрадокот не е карактеристичен само за гојазните луѓе, туку може да го имате и вие. Тоа е вишок кожа и ткиво под брадата, којшто многу тешко се отстранува.
10.10.2016, 19:18


ЗДРАВЈЕ
Погадно отколку што мислите: Еве што се случува доколку не се истуширате два дена
Прескокнување на туширањето е нешто што го правиме само во екстремни ситуации. Сепак, малку нечистотија нема да предизвика голема штета - о колку само грешиме.
07.10.2016, 15:04

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!