ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

После ова добро ќе размислите дали повторно ќе ги позајмите некому своите слушалки...
10.12.2016 | 12:48
Извор: Супермен
Прочитано: 4063 пати

Споделувањето на слушалките со другите луѓе може да биде многу опасно. Прочитајте повеќе и зошто...

Ушите се полни со восок, мртви клетки од кожата и бактерии, па споделувањето на слушалките доведува до размена на тие материи, но и придонесува за развој на бројни инфекции.

Во текот на последните неколку години популарноста на слушалките станува се поголема. Тие се практични, дискретни, а оние од повисоките класи нудат и одличен звук. Сепак, слушалките исто така претставуваат и извор на значајни здравствени проблеми со ушите, за оние коишто ги употребуваат редовно, но сосема погрешно.

Слушалките секако дека не може да се исперат, па токму поради тоа може да бидат извор на многу инфекции. Истражувањето коешто е објавено во стручниот магазин “Journal of Health and Allied Sciences покажало дека просениот корисник во своето уво има за 40 отсто повеќе бактерии во ушниот канал, за разлика од оние коишто не употребуваат слушалки.


Ако во увото се наоѓаат премногу бактерии, тие може да предизвикаат сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи и потполно губење на слухот.

Честата употреба на слушалки коишто претходно ги употребувале други луѓе доведува до тоа за ушите да станат поподложни на најразлични инфекции.

Според зборовите на оториноларинголозите, слушалките за уши и тоа како може да пренесат инфекции и личноста којашто ги употребува да добие воспаление на надворешното уво.


Најдобриот начин за избегнување на инфекции на ушниот канал, како што потенцираат стручните лица, е редовно да ги чистите слушалките и да избегнувате нивно споделување со други луѓе. При дезинфекцијата, најпрво отстранете го остатокот од восок, а потоа добро избришете ги со памук којшто претходно бил натопен во сретство за дезинфекција или алкохол. И притоа, дури и ако не ги споделувате слушалките со други лица, потребно е секојдневно да ги пребришувате со алкохол, заклучуваат оториноларинголозите.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ И СПОРТ  
ФИТНЕС
Непишани правила кои треба да ги почитувате во теретана!
Теретаната служи за вежбање, за слабеење и за доведување на телото до совршен изглед.
22.02.2017, 11:18


ФИТНЕС ТРЕНДОВИ
Светски фитнес тренд – пивска јога!
Здравиот начин на живот е нешто што се пропагира на сите страни, а тоа подразбира здрава исхрана и редовна физичка активност.
20.02.2017, 17:14


ЗАНИМЛИВОСТИ
Зошто хируршката облека е во зелена боја?
Во суштина, докторите носат бели мантили бидејќи белата боја е симбол на чистота. Истото се однесувало за целиот медицински персонал сè до раните 20-ти год...
16.02.2017, 18:09


МАШКА ЌЕЛАВОСТ
Едноставен тест кој открива дали сте склони кон ќелавост
Доколку сте загрижени околу тоа дека во некој момент од животот ќе останете без коса, овој тест би можел да ги потврди или отстрани Вашите сомнежи.
16.02.2017, 16:54


Без изговори! – Идеален тренинг за деновите кога не можете да посетите теретана
Секој тренинг кој сум го осмислил, во себе носи порака која секој вежбач може да ја вклопи во својот секојдневна рутина. Пораката на овој тренинг е – без...
14.02.2017, 13:41

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар?
Една од работите кои при возењето би требало да ја избегнувате е возењето со мала количина на гориво...
ВСЕЛЕНА
Ова се причините зошто сè уште не сме пронашле вонземјани
ДИГИТАЛНА ЕРА
Морничавата вистина за паметните телевизори за која никој не зборува
СЕКС НАМИРНИЦИ
Со природен афродизијак до подобар секс
ТРЕНДОВИ
Хипстерите се минато: Новата Hypebeast култура го презема светот?
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Што пие “The Mountain” за да биде огромен?
Тој е еден од најсилните луѓе на планетата, кој своите шејкови ги сфаќа многу сериозно.
РЕТРО
Porsche ги претстави своите 5 најретки спортски модели!
YOUTUBE
Disney ја прекина соработката со PewDiePie поради антисемитски испад
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Lenovo Yoga Book – исклучителен таблет за креативци во движење
Еден од уредите, коj минатата година привлече најмногу внимание на саемот IFA е хибридниот Lenovo Yo...
ИЗГЛЕД
Каква брада одговара на Вашиот облик на лице?
ПРОВОКАТИВНО
Згодната Соња Санта Круз често позира полугола. Или сосема гола...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ЕНТЕРИЕР
Новото седиште на Apple: Професионалност или болен перфекционизам?
МУСКУЛНА ГРАДБА
Консумирајте ја оваа намирница за совршени стомачни мускули!
АВТО-СОВЕТИ
Зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар?
НАПРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА
Не губете време – дозволете робот да Ви го паркира автомобилот!