ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Тој е милионер, но не поседува ништо вредно: Знаел како да заработи, но не и како да живее...
20.12.2016 | 15:38
Извор: Супермен
Прочитано: 10375 пати

Оваа сосема необична приказна ќе ве потсети да го цените она што го поседувате.

Џон Вестенберг денес е претприемач којшто поседува консалтинг агенција. Како што навел во својот најнов јавно објавен текст, тој во својот живот запознал многу луѓе, слушнал многу приказни, но личноста којашто кај него оставила најсилен впечаток е еден милионер, којшто за Џон всушност бил најсиромашниот човек на светот.


Тој истакнал дека дружејќи се, запознавајќи се и работејќи со луѓето коишто имаат по неколку центи во својот џеб како и со оние коишто возат Maserati и Jaguar автомобили, тој го стекнал највредното искуство во животот. Сите тие луѓе го инспирирале, секако, секој на свој начин.

- Сфатив дека тоа колку пари имаат тие луѓе воопшто не претставува мерило за нивната среќа и не го менува фактот дека и тие трагаат по нови луѓе, изјавил Џон, додавајќи дека најмногу сака да зборува за еден човек којшто кај него оставил најголем впечаток.


Тој човек заработувал повеќе отколку што Џон некогаш можел да сонува. Работел со недвижнини, градел нови куќи и средувал стари, и тоа е само една негова професија, бидејќи тој работел и како “консултант за богатство”. Луѓето коишто го чекале, знаеле дека тој ќе им го даде токму она коешто го сакаат и по коешто трагаат.

Сепак, често се случувало за луѓето да плаќаат и сосема нереални цифри за недвижнини коишто не биле во најдобра состојба. А истите тие луѓе после тоа ги посетувале и неговите семинари од 5.000 долари, кадешто тој им раскажувал како губитокот да го претворат во профит. На неговите предавања редовно се појавувале најмалку по 15-на лица.

Едноставно кажано, тој бил милионер и тоа уште од најмлади години. А клиентите му плаќале многу повеќе од пари – тие му ги давале своите соништа. Џон вели дека ова сепак не е приказна со среќен крај, во којашто тој го добил она што го заслужува. И понатаму е милионер и работи, но она што Џон сака да го потенцира е фактот дека тој не е човек за којшто било кога би кажал дека е среќен, и дека воопшто поседува такви чувства.


- Никогаш не сум го видел да се смее вон потребите на состаноците. Никогаш не сум видел да го прегрнуваат деца или како ѝ недостасува на својата жена. Всушност, никогаш не сум запознал некој којшто му верува или некој којшто е со него близок, приватно. Кога подобро ќе размислам – тој човек и немал многу во својот живот.

За него тоа е човек којшто никогаш не направил ништо што вреди. Емотивно и духовно. Не градел блиски врски со другите, ниту пак со свои раце создал некаков производ во којшто верува и којшто е вреден. И Џон отворено вели – јас ги сакам парите, па што му фали на таквото чувство? Сепак, кога се работи за неговата листа на приоритетни нешта, парите воопшто не се при врвот...

За него, на пример, токму најубави моменти и спомени, се оние од студентските денови кога имал празни џебови, но создал незаборавни моменти со своето друштво и својата девојка. Кога, на пример, после забавите спиеле кај некој од пријателите, на ќебе, на подот, после неколку испиени шишиња евтино вино...


- Токму таквите спомени ме прават богат човек, и тие се поважни и од салдото на банкарската сметка, заклучува тој.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД БИЗНИС И ПАРИ  
БОГАТИ И СЛАВНИ
Семеен мир покрај море: “Ѕирнете” во луксузната вила на Рафаел Надал
Познатите тенисери секоја година вредно работат, па и не треба да нè чудат нивните луксузни вили коишто се секогаш сместени на егзотични дестинации.
13.01.2017, 22:01


НЕСЕКОЈДНЕВНИ ПРИКАЗНИ
Затворот му донесе огромна слава и богатство: Вака живее денес “најубавиот криминалец”!
Тој заврши во затвор во 2014-та година, поради поседување на оружје без дозвола, а на слобода е пуштен во месец март минатата година, после што животот му се пр...
03.01.2017, 16:05


НЕВООБИЧАЕНИ ПРОЕКТИ
Кинескиот суперавтобус – најголема измама во 2016-та година?
Поминаа неколку месеци откако во Кина беше претставен прототип од џиновскиот автобус на кат којшто се движи по шини. Меѓутоа, на патот кон реализацијата на овој...
03.01.2017, 11:47


БИДЕТЕ УСПЕШНИ
Ова мора да го прочита секој: Ајнштајн на својот син му ја открил тајната како најлесно да научи сè што ќе посака
Ова е веројатно и најдобриот совет којшто би требало да го примените – а доаѓа директно од Алберт Ајнштајн.
21.12.2016, 16:55


БИЗНИС И ПАРИ
Украл 5.700 iPhone телефони и заработил 2.2 милиони долари: Што мислите, како успеал?
Компанијата Foxconn оваа недела се најде во центарот на вниманието на јавноста, откако беше објавено дека еден од нивните менаџери, заедно со уште неколку врабо...
07.12.2016, 20:56

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!