ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Најдобар сојузник во било која авантура – Victorinox I.N.O.X. Paracord
30.12.2016 | 13:21
Извор: Супермен
Прочитано: 3449 пати

Дали сте знаеле дека постои часовник којшто може да претрпи удари во бетон, падови од големи височини, екстремно ниски и високи температури, па дури и прегазување од тенк?

Швајцарската компанија Victorinox којашто е позната по производството на квалитетни и издржливи ножеви, овојпат успеала да создаде часовник којшто е речиси неуништлив.

Како би ги опишале перформансите на прочуениот швајцарски нож, овојпат транспонирани во I.N.O.X. Paracord рачен часовник? Може и тоа со само два збора – функционалност и бескомпромисен квалитет.

Четири години детално надгледување, три години развој, 421 прототип модел и 130 тестови – сето тоа воспоставило нов стандард во производството на часовници. Закосена маска којашто изгледа како да е обликувана со нож, бројчаник со чист и модерен дизајн – оваа очигледна едноставност и тоа како ја сокрива техничката комплексност, додека совршено избалансираната структура е робустна, но сепак удобна за носење.Victorinox Swiss Army часовниците ја овековечуваат визијата на својот основач, којшто тој ја вовел пред повеќе од еден век и успеале да се етаблираат како предмети коишто можат да ги остварат и најтешките задачи.

Овој часовник е изработен да трае, но и истовремено да му пркоси на минатото. Со иновативно ремче од paracord материјал којшто се користи кај падобранците, и којшто е стандардизиран од страна на американската војска, може да издржи импресивни 250 килограми оптеретување! Paracord е материјал којшто може да се користи за врзување на сплавови, правење на мамки за животник или човечки засолништа.


Во партнерство со скандинавскиот бренд Naimakka, Victorinox INOX Paracord часовниците се опремени со алка изработена од 1.8 метри рачно исплетен US Army коноп, којшто се користел дури и при вселенските поправки на телескопот Hubble во 1997-та година, а во секојдневните авантури, овој коноп може да послужи на различни начини.


А ако навистина се пронајдете во предизвикувачки услови во коишто сте дури и во животна опасност, и сте можеби принудени да го искористите своето Naimakka ремче од рачниот часовник, на компанијата Victorinox ќе и претставува чест и задоволство да ви врачи потполно ново paracord ремче коешто верно ќе ве следи и во новите авантури.


КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД МАШКА МОДА  
УНИКАТНИ ЧАСОВНИЦИ
Urwerk UR-T8 – Совршен часовник за оние коишто сакаат да бидат уникатни
Ако можеби не сте знаеле, овој авангарден часовничарски бренд го претставил својот прв часовник уште пред 20 години, и тоа на саемот Baselworld.
20.01.2017, 15:13


МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
Колку и да мислите дека сте во тренд, вашата понежна половина секогаш би можела да најде замерка на сметка на вашиот вкус, модата и генерално, стилот.
18.01.2017, 20:01


УНИКАТНИ ЧАСОВНИЦИ
Дали е Luminox Carbon Seal 3800 најлесниот часовник на светот?
Кварцниот часовник којшто е наменет пред сè за нуркачите, Luminox Carbon Seal 3800, би можел лесно да ја понесе титулата – рачен часовник со најмала тежина...
18.01.2017, 18:11


ЛУКСУЗНИ ЧАСОВНИЦИ
Наш нов фаворит – Christophe Claret Maestro
Најновиот Christophe Claret Maestro повторно ни докажа зошто овој швајцарски бренд се наоѓа во групата на најиновативните брендови на светот.
16.01.2017, 19:37


ЛУКСУЗНИ ЧАСОВНИЦИ
Нов Jaeger-LeCoultre модел за Саемот SIHH 2017
За Саемот SIHH 2017, луксузниот бренд Jaeger-LeCoultre ни подготви новитети од својата Geophysic® колекција, односно Geographic Tourbillon UTC…
12.01.2017, 17:36

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!