ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Nokia се враќа во игра со нов телефон од средната класа: Ова е првиот Nokia Android телефон!
09.01.2017 | 11:24
Извор: Супермен
Прочитано: 6650 пати

Откако HMD ги откупи правата на брендот Nokia, оваа компанија го претстави првиот паметен телефон.

А ако се вистинити гласините коишто кружат на интернет мрежата во текот на изминативе неколку месеци, ова е првиот од вкупно петте модели со логото на Nokia којшто може да го очекуваме во текот на оваа година.

За почеток, на располагање имаме уред од средна категорија којшто има релативно поволна цена и којшто на почетокот ќе се продава само на кинескиот пазар за околу 245 долари.

Nokia 6 има Qualcomm Snapdragon 430 процесор, 4 GB RAM меморија и 64 GB интерна меморија којашто може да се прошири со microSD картичка. Дијагоналата на екранот е 5.5 инчи со FullHD резолуција, а тука се и двете камери, на задната страна од 16 MP и на предната од 8 MP.

Капацитетот на батеријата изнесува 3.000 mAh, а оперативниот систем којшто ќе го придвижува овој паметен телефон е, секако, Android – и тоа последната верзија, 7.0 Nougat.Всушност еден од најголемите проблеми за Nokia во оваа деценија, а тоа е можеби и една од причините за нејзината пропаст, беше токму оперативниот систем, бидејќи во оваа компанија, наместо за Android, се одлучија за мобилна верзија на Windows, а кога веќе ги претставија моделите со Android оперативен систем, се покажа дека е премногу доцна. Затоа и не нè чуди тоа што HMD не сакале да експериментираат со оперативните системи и веднаш се одлучиле токму за Android.

Но, дури после извесно време ќе видиме како корисниците ќе изреагираат на комбинацијата од добро познатиот бренд и релативно поволната цена, како и тоа дали овој телефон може да биде првиот чекор на враќањето на Nokia на пазарот со паметни телефони.

Гласините велат дека и следните нивни модели исто така би требало да бидат телефони од средна категорија со добар сооднос помеѓу цената и квалитетот, а некои медиуми нагодуваат дека после тоа би можела да започне битката со најголемите мобилни компанија, претставувајќи ни уред којшто би им конкурирал на iPhone и Galaxy S телефоните.

Продажбата на Nokia 6 започнува наскоро, а и официјалната најава на новите модели од оваа компанија исто така може да ја очекуваме наскоро, на Mobile World конгресот, којшто кон крајот на месец февруари ќе се одржи во Барселона.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ГАЏЕТИ  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia дефинитивно се враќа назад: Погледнете како крши ореви – што мислите, кој останал нескршен?
Судејќи според сè, по сè изгледа дека новата Nokia ја задржала издржливоста на легендарниот модел којшто сите ние добро го помниме – Nokia 3310.
18.01.2017, 15:55


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
Најголемиот производител овојпат го нема во Топ 10 листата, помеѓу Android телефоните води вистински “аутсајдер”, додека iPhone дефинитивно објаснил како стојат...
17.01.2017, 15:29


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Samsung веќе ни го откри изгледот на Galaxy S8?!
Погледнете го овој видео запис, за којшто на големо зборуваат сите светски ИТ медиуми, и на којшто, наводно, е прикажан токму прототипот на Galaxy S8 паметниот ...
16.01.2017, 15:56


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!
Mobile World конгресот во Барселона ќе биде поинтересен од било кога до сега! Овојпат ќе се запознаеме со Huawei P10, LG G6, новите Samsung таблети и најавената...
13.01.2017, 15:35


НОВИТЕТИ
HTC претстави два нови модела – HTC U Ultra и HTC U Play
Тајванскиот технолошки гигант HTC денес претстави два нови паметни телефони: HTC U Ultra и HTC U Play. Прочитајте што сè ни донесуваат тие...
12.01.2017, 16:07

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!