ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Најбрзото Bentley на светот – Continental Supersports со импресивни 710 КС!
09.01.2017 | 12:54
Извор: Супермен
Прочитано: 2249 пати

Новата година веќе ни пристигна, а со неа ни пристигна и новото Bentley, којшто ја носи круната – најбрзиот Bentley модел на сите времиња.

Сместен на пиедесталот на Continental асортиманот, Supersports моделот го придвижува унапредена верзија од 6.0-литарскиот W12 мотор којшто поседува 710 коњски сили. Клучот на Supersports неверојатниот погон се новите турбо полначи со висок капацитет, како и ревидираниот систем за ладење, коишто му даваат дополнителна снага.


Инаку, овој луксузен модел тежи дури 2.7 тони и од нула до “стотка” забрзува за 3.4 секунди – колку за пример, Lamborghini Huracán тоа го прави за 3.2 – што го чини овој Bentley модел да биде токму оној со најдобро забрзување.

Со максимална брзина од 336 километри на час, ова е исто така најбрзиот четирисед, како што велат од овој бренд. А она што ја канализира целата таа сила во еден елегантен управувачки систем е специјално калибрираниот систем којшто индивидуално ги запира предните и задните тркала. Ниската и поцврста суспензија пак во однос на неговите претходници, му даваат на овoј Bentley модел можност за агилно, но и исклучително удобно возење.


А она според кое овој модел исто така се издвојува од масата се и карбонскиот сплитер и дифузер во предниот дел, како и задниот браник. Решетката и вентилите добиле црни матирани завршни детали, а дополнително се потенцирани и црните предни светла како и позиционите светла.

Оваа темна тема се продолжува и во возачката кабина, кадешто вниманието го одзимаат темните рачки на вратите, а како што може да се забележи, црната боја ги заменила и хромираните детали.


Во оваа верзија ќе биде понуден и кабриолет модел – Continental Supersports Convertible, којшто ја носи својата круна како најбрз кабриолет на светот, којшто забрзува од нула до 100 за 3.7 секунди и има максимална брзина од 330 километри на час. И додека купе верзијата чини 296.025 долари, кабриолетот чини 325.325 долари.

Па, за оние коишто имаат малку подлабок џеб, еден од овие два модела може да претставува вистински “празничен десерт”.КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД АВТОМОБИЛИ  
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
Маслото во моторот има тројна улога – подмачкува, чисти и ги лади внатрешните делови на моторот. Но, дали сте се запрашале колку долго би можело да се вози еден...
21.01.2017, 13:04


МОТОЦИКЛИЗАМ
Дали е ова вистинскиот самурај помеѓу мотоциклите?
Инспирација за својот концепт за современ мотоцикл, двајца источноевропски дизајнери пронашле токму во јапонскиот минимализам.
20.01.2017, 18:57


САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
Овие денови од сите страни пристигаат совети дека автомобилот, иако надвор владеат минусни температури, би требало редовно да се одржува, односно да се пере, ка...
20.01.2017, 16:35


ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
Еден од најлуксузните теренци е присутен на пазарот веќе 47 години. За тоа време се промениле четири генерации од овој модел, но тој и ден денес го задржува сво...
19.01.2017, 16:04


ИМПРЕСИВНИ ПРИМЕРОЦИ
Вистински колекционерски сон: Porsche вредно 2 милиони евра!
Porsche изработи вкупно 292 примерока од легендарниот модел 959, но само 29 од нив се произведени во верзијата Sport.
18.01.2017, 11:18

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!