ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Најскапите слушалки на светот: Дали цената нужно го означува и квалитетот?
09.01.2017 | 16:46
Извор: Супермен
Прочитано: 2134 пати

Најскапите слушалки на светот не се и најдобри, но се секако токму таков тип на електроника по којшто нема некој којшто не би се завртел. Секако, ако имате 100.000 долари одвишок...

Како што пишува Mashable, чијшто новинар го посети овогодинешниот CES во Лас Вегас, дијамантските слушалки на производителот Onkyo се првенствено моден детаљ, всушност, исклучително скап моден детаљ, па дури потоа парче електроника.

Украсени се со 20-каратни дијаманти, а во зависност од тоа колку “камчиња” се додадени на уредот, толку цената може и да варира, па еден пар вакви Onkyo слушалки може да чини од 80.000, па сè до импресивни 200.000 долари.

Дијамантите се подредени и на слушалките и на кабелот, па дури и на далечинскиот управувач. Претставник од компанијата дури и изјавил дека спецификациите на слушалките, односно она што диктира дали се тие квалитетни или не, всушност воопшто не се важни. И тој е веројатно во право, особено кога се работи за еден ваков ексклузивен производ.

Two of the most expensive headphones in the world. Left: $55,000, right: $100,000.

A photo posted by Stan Schroeder (@franticnews) on


Сепак, сè додека слушалките не се изработени за аудиофили коишто без исклучок преферираат единствено само беспрекорен звук, Mashable потенцира дека квалитетот на овие слушалки и воопшто не е лош, па дури и дека се работи за исклучително добар производ.

А дали навистина вредат 100.000 долари, таа одлука секако останува на потенцијалниот купувач.

Колку за споредба, аудиофилските for Sennheiser HE 1 се веројатно најдобрите слушалки на планетата, што се однесува до квалитетот на звукот, а тие може да бидат ваши за многу помала сума – сè на сè, “само” 55.000 долари.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ГАЏЕТИ  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia дефинитивно се враќа назад: Погледнете како крши ореви – што мислите, кој останал нескршен?
Судејќи според сè, по сè изгледа дека новата Nokia ја задржала издржливоста на легендарниот модел којшто сите ние добро го помниме – Nokia 3310.
18.01.2017, 15:55


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
Најголемиот производител овојпат го нема во Топ 10 листата, помеѓу Android телефоните води вистински “аутсајдер”, додека iPhone дефинитивно објаснил како стојат...
17.01.2017, 15:29


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Samsung веќе ни го откри изгледот на Galaxy S8?!
Погледнете го овој видео запис, за којшто на големо зборуваат сите светски ИТ медиуми, и на којшто, наводно, е прикажан токму прототипот на Galaxy S8 паметниот ...
16.01.2017, 15:56


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!
Mobile World конгресот во Барселона ќе биде поинтересен од било кога до сега! Овојпат ќе се запознаеме со Huawei P10, LG G6, новите Samsung таблети и најавената...
13.01.2017, 15:35


НОВИТЕТИ
HTC претстави два нови модела – HTC U Ultra и HTC U Play
Тајванскиот технолошки гигант HTC денес претстави два нови паметни телефони: HTC U Ultra и HTC U Play. Прочитајте што сè ни донесуваат тие...
12.01.2017, 16:07

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!