ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Моќното Audi Q8 заблеска во Детроит!
10.01.2017 | 12:09
Извор: Супермен
Прочитано: 5018 пати

Најзначајниот северноамерикански Саем за автомобили, Audi побрза да го искористи за на јавноста да и го претстави концептот за идниот продукциски SUV модел Q8.

Поради специфичните линии на покривот и задниот дел од возилото – поради кои концептот има спортска силуета – Q8 обезбедува простор за само 4 лица, и покрај фактот што овој купе кросовер модел е подолг и поширок и од Audi Q7.

Во споредба со Q7, Audi Q8 е визуелно значајно поелегантен и поагресивен, особено кога се гледа странично и во предниот дел. Страничните стакла овојпат немаат рамки, како што е тоа случај кај вистинските спортски купе модели, а “мускулестата” појава на автомобилот ја заокружуваат 23-инчните алуминиумски фелни и проширувањата на лаковите над тркалата.


На задниот дел од возилото пак се издвојуваат LED стоп светлата коишто се прошируваат по целата широчина на автомобилот.


Очекувано, во кабината доминираат екраните чувствителни на допир, додека класичните физички команди и тастери речиси во потполност се “протерани” од ентериерот.За погон во рамките со владеачките еколошки трендови овојпат е избран Plug-in хибриден систем којшто се состои од 3.0-литарски V6 турбо бензинец и електричен агрегат, додека за пренос на снагата на тркалата е употребен осумбрзински автоматски менувач.

Вкупната комбинирана снага на погонскиот систем достигнува 449 КС (330 kW), a максималниот вртлив момент изнесува 700 Nm. Притоа, Audi тврди дека Q8 е во состојба од 0 до 100 километри на час да забрза за 5.4 секунди, пред да ги достигне електронски лимитираните 250 километри на час.

На парче хартија пак, автомобилот просечно троши 2.3 литри на изминати 100 километри.

Електромоторот струјата ја добива од литиум-јонски батерии со капацитет од 17.9 kWh, благодарение на кој Audi Q8 може да се вози и исклучиво со помош на електрична енергија и на тој начин да мине и до 60 километри, пред батеријата сосема да се испразни. Вкупната автономија во возењето, заедно со активираниот бензински мотор, изнесува околу 1.000 километри.

На полнач од 7.2 kW, батеријата може во потполност да се надополни за два и пол часа.


И иако станува збор за концепт, Audi планира сериска верзија веќе од следната 2018-та година, којашто ќе им се придружи на сестринските топ SUV модели од VW групацијата, како што се Bentley Bentayga, Porsche Cayenne и најавениот Lamborghini Urus. Тогаш ќе дознаеме и колку елементи самото продукциско возило ќе преземе од концептниот Q8 модел.Повеќе фотографии погледнете во нашата фото галерија.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД АВТОМОБИЛИ  
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
Маслото во моторот има тројна улога – подмачкува, чисти и ги лади внатрешните делови на моторот. Но, дали сте се запрашале колку долго би можело да се вози еден...
21.01.2017, 13:04


МОТОЦИКЛИЗАМ
Дали е ова вистинскиот самурај помеѓу мотоциклите?
Инспирација за својот концепт за современ мотоцикл, двајца источноевропски дизајнери пронашле токму во јапонскиот минимализам.
20.01.2017, 18:57


САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
Овие денови од сите страни пристигаат совети дека автомобилот, иако надвор владеат минусни температури, би требало редовно да се одржува, односно да се пере, ка...
20.01.2017, 16:35


ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
Еден од најлуксузните теренци е присутен на пазарот веќе 47 години. За тоа време се промениле четири генерации од овој модел, но тој и ден денес го задржува сво...
19.01.2017, 16:04


ИМПРЕСИВНИ ПРИМЕРОЦИ
Вистински колекционерски сон: Porsche вредно 2 милиони евра!
Porsche изработи вкупно 292 примерока од легендарниот модел 959, но само 29 од нив се произведени во верзијата Sport.
18.01.2017, 11:18

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!