ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Чист луксуз на јапонски начин: Lexus LS за 2017
11.01.2017 | 11:12
Извор: Супермен
Прочитано: 2997 пати

Новиот LS има препознатливи стилски елементи, карактеристични за најновата генерација на Lexus моделите, како што е на пример уникатната маска на ладилникот како и предните светла во облик на бумеранг.

Изминаа 28 години откако првата генерација на луксузната лимузина LS го имаше своето деби на Саемот за автомобили во Детроит, во 1989-та година. Симболично, најновиот, петти модел во низата, за своето прво појавување во јавноста е исто така презентиран на истиот Саем за автомобили, речиси три децении подоцна.


Како што велат од Lexus, автомобилот којшто претставува врв во понудата на јапонскиот премиум производител има впечатлив и уникатен визуелен идентитет и највисоко ниво на луксуз во внатрешноста, како и во острата конкуренција би ги привлекол купувачите во повеќе од 90 земји во коишто ќе се продава.

Новиот LS е поставен на продолжена механичка платформа со заден погон којашто ја користи и моделот Lexus LC 500 Coupe. Во однос на заминувачкиот модел, 4-та генерација, новиот модел има нешто поспортски пропорции, со оглед на фактот дека е понизок за 1.5 сантиметри.


Автомобилот е долг 5.235 милиметри, широк 1.900 милиметри и висок 1.450 милиметри, што го сместува во рангот со BMW Серија 7 или Mercedes S-Class.

На купувачите на расплагање ќе им бидат алуминиумски фелни со големина од 19 или 20 инчи, а напредните технологии и лесните материјали коишто се користени при проектирањето и конструирањето на LS моделот од 5-та генерација овозможиле автомобилот да биде за повеќе од 90 килограми полесен од претходникот.


За погон овојпат е употребен нов 3.5-литарски twin-turbo V6 агрегат, развиен со помош на Ф1 технологија. Моторот нуди снага во ранот на V8 агрегатите, но со помала потрошувачка на гориво, велат од Lexus.

Оваа погонска единица испорачува 415 КС, а максималниот вртлив момент е 600 Nm, што според фабричките податоци е доволно за лимузината да забрза од 0 до 96 километри на час за само 4.5 секунди.Моторот е инаку поврзан со нов десетобрзински автоматски менувач, преземен од LC 500.
Овој луксузен автомобил, којшто најверојатно нема да имаме прилика да го видиме на нашите патишта, најпрво ќе се појави во американските продажни салони, а првите испораки се планирани за крајот на оваа 2017-та година.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД АВТОМОБИЛИ  
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
Маслото во моторот има тројна улога – подмачкува, чисти и ги лади внатрешните делови на моторот. Но, дали сте се запрашале колку долго би можело да се вози еден...
21.01.2017, 13:04


МОТОЦИКЛИЗАМ
Дали е ова вистинскиот самурај помеѓу мотоциклите?
Инспирација за својот концепт за современ мотоцикл, двајца источноевропски дизајнери пронашле токму во јапонскиот минимализам.
20.01.2017, 18:57


САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
Овие денови од сите страни пристигаат совети дека автомобилот, иако надвор владеат минусни температури, би требало редовно да се одржува, односно да се пере, ка...
20.01.2017, 16:35


ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
Еден од најлуксузните теренци е присутен на пазарот веќе 47 години. За тоа време се промениле четири генерации од овој модел, но тој и ден денес го задржува сво...
19.01.2017, 16:04


ИМПРЕСИВНИ ПРИМЕРОЦИ
Вистински колекционерски сон: Porsche вредно 2 милиони евра!
Porsche изработи вкупно 292 примерока од легендарниот модел 959, но само 29 од нив се произведени во верзијата Sport.
18.01.2017, 11:18

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!