Одбери категорија:

Марјан Ѓорѓиевски и Жарко Димитриоски: Ќе се потрудиме да бидеме доволно добри за и овој пат да бидеме прв избор на нашата публика

Повеќе од 200 епизоди и околу 250 гостувања ја испишуваат историјата на најгледаното ток-шоу во земјата. Жаре и тимот на „Еден на Еден“ се враќаат на „Телма“ во нов термин – секоја недела во 20:30 часот. Повеќе за новата сезона и новите членови на тимот, дознајте од интервјуто во продолжение.

Прочитај повеќе

Александар Пејчиновски од концертната агенција „3 Гонга“: Почнуваме со Дамир Пух и Ерик Геилс, а во преговори сме со Брус Вилис

Тој стои зад новоформираната концертна агенција и продукција „3 Гонга“, a со него колаборираат Васја Ивановски и Здравко Ситновски – Ситна. Тројца долгогодишни музикофили, подеднакво познати на скопската андерграунд и на меинстрим сцената. Како тројка се поделени со вкусовите, Пејчин по џезот, фанкот и соулот, Васја по блузот и Ситна по рокот, но едно ги спојува - добрата музика.

Прочитај повеќе

Дионис Пашлаков: Тука ми е душата, царството... тука сум смирен

Скромниот наставник по биологија од Неготино, својата популарност ја доживеа на 71 година. Заради својата страст и љубов кон автомобилите олдтајмери, тој е главен лик во документарниот филм "Avec L’Amour" во режија на Илија Цветковски, кој во моментов игра во македонските кино сали

Прочитај повеќе

Жарко Лаушевиќ: Не сакам кога љубовта ме боли

Скопје ќе ја има честа да биде домаќин на еден од најголемите актери од поранешните југословенски простори Жарко Лаушевиќ чија интригантна животна приказна, во екот на неговата кариера, го оттргна од регионот.

Прочитај повеќе

Владимир Петровиќ: Приказната за “Фамилијата Марковски” е без влакна на јазикот и токму затоа со сигурност нема да ве остави рамнодушни

Тв серијата “Фамилијата Марковски” ни носи една скопска урбана приказна којашто со сигурност нема да ве остави рамнодушни. А освен социјалните, приказната ни ги пренесува и политичките турбуленции коишто владеат во нашето општество веќе повеќе години наназад. Во некој од ликовите веројатно ќе се препознае и голем дел од публиката која ќе ги лоцира проблемите на нашето општество. Овојпат поразговаравме со Владимир Петровиќ, за нас добро познат како Мали од “Наше Маало”, а кој во приказната за “Фамилијата Марковски” ќе ни го претстави ликот на 24-годишниот Виктор Марковски.

Прочитај повеќе

Раул Гонзалес: Треба да заборавиме дека сме шампиони, да се фокусираме на следните натпревари и да почнеме од нула

Иако звучи како каубојска класика, слоганот „Дојде тивко и влезе во легендите“ сосема одговара за смирениот Шпанец, Раул Гонзалес, кој се наоѓа на кормилото на РК Вардар, а од неодамна и на македонската репрезентација.

Прочитај повеќе

Драгана Костадиновска и Висар Вишка: „На терапија“ ќе биде нешто најдобро што македонската публика го видела досега

Талентираните македонски актери Драгана Костадиновска и Висар Вишка во серијата „На терапија“, чие емитување со нетрпение го очекуваме овој понеделник, 18-ти септември во 22:20 часот на „ТВ Сител“, се појавуваат во улоги на две личности кои чинат една заедница. Драгана ја толкува младата и успешна Зана, а Висар ликот на бизнисменот Гент. Заедно, Зана и Гент се пар чиј брак е во длабока криза поради низа меѓусебни провокации, обвинувања и нерешени проблеми од минатото.

Прочитај повеќе

Иван Татарчев Дургутовски: Додека сум тука, сакам да се изнапијам од "изворот"

Веќе три месеци овој исклучително интересен и инспиративен графички дизајнер, фотограф и визуелен уметник, живее далеку од матичната Македонија. Одлучил да замине на Истокот, кој отсекогаш му бил привлечен, мистичен и егзотичени (и блискиот и далечниот), а првата желба најверојатно се родила одамна, уште како дете, додека се „занимавал” со омиленото хоби - читање енциклопедии, атласи и учење на знамињата на државите

Прочитај повеќе

Павле Данилов со првиот освоен трофеј во Снукер надвор од границите на Македонија

"Бугарија е на највисокото ниво на популарност на Балканот. Кај нив можеме да забележиме млади деца на возраст од 13 до 18 години кои котираат високо на јуниорските ранг листи во Европа", вели Павле.

Прочитај повеќе

Душко Весковски: И по ударот кој ни го нанесе Стевче на почетокот на неговиот неславен мандат, повторно си го враќаме Бастионот на СДСМ - Карпош

"По промените кои што ќе се случат веќе есенва на 15 – ти октомври се обврзуваме дека ќе го намалиме загадувањето и ќе се заложиме за квалитетен воздух и живот. Граѓаните ќе ги вклучиме во донесувањето на одлуките каде заедно ќе го штитиме јавниот интерес. Зелените површини и паркови ќе ги обновиме, бидејќи тие се симболот на Општината. Ветуваме, Карпош повторно ќе биде чиста и зелена општина!", изјави Душко Весковски.

Прочитај повеќе

Мила Атковска: Градината ми возвраќа само со добро

Во хаотичната градска атмосфера, оваа фотографка создала свој зелен рај, каде одгледува разновидни растенија, билки, овошје и зеленчук... Мала градина во скопската населба Кисела Вода, што ја начнала садејќи семки, сега е бујна и богата со разновидни плодови. Нејзино дело се и разновидните „направи сам“ практични креации и декорации, како што се удобните "фотелји" од автомобилски гуми и алпинистички јажиња, саксиите украсени со декупаж техника и играчките за миленичињата мачиња

Прочитај повеќе

Маргита Поповска: Горди сме на јубилејното 100-то издание на АМСМ Клуб Мобилити кое нуди корисна содржина за полесно и побезбедно учество во сообраќајот

Маргита Поповска е главен и одговорен уредник на "АМСМ Клуб Мобилити". Точка одлучи да направи интервју токму со Маргита со цел да ги информираме нашите читатели за сите поволности, услуги и бенефиции кои ги нуди АМСМ, а со кои ќе си го олесните учеството во сообраќајот, ќе откриете како да добиете врвни услуги по најповолни цени, да купите картичка со која имате попусти на преголем спектар услуги во и надвор од нашата земја и многу други корисни работи...

Прочитај повеќе

Емотивната поддршка од најблиските е факторот кој ни помогна успешно да го исполниме нашиот сон

Пред 4 години двајца млади тргнаа на пат околу светот со својот Yamaha мотор, без строг план и правец, но со авантуристички дух и ентузијазм што можат да се мерат во тони. Ивана и Ману, по четиригодишно патување со мотор од едниот до другиот крај на светот, својата авантура пролетоска ја завршија во Скопје.

Прочитај повеќе

Теа Пупкова: Сакам и диско, но и многу деца

За себе има неколку зборови: Мало, русо, полно идеи, брзо, бесно, хипер, плачка, чокохолик, журкаџика, уметница, Теа Идеа... Тоа е Теа Пупкова (30), артистка која ја освојува уметничката сцена и со оригиналното творештво, но и со прозрачната убавина и бунтовен шарм.

Прочитај повеќе

Филимена Божиновска за Sixth Sense: "Со длабока почит кон природата сакав да ги искористиме сите природни суровини, природата не создала ништо бесцелно"

Филимена Божиновска стои зад природната козметика "Sixth Sense" која како таква е основана во 2016-та година, но традиционално, од колено на колено влече корени во нејзиното семејство многу одамна. Драгоценото наследство од својата баба, г-ѓа Филимена Лазаревска, Филимена Божиновска го преточила во органска козметика па благодарение на тоа, денес сите имаме пристап до природната козметика и нејзините неверојатни бенефици врз нашата кожа.

Прочитај повеќе