Истражете го високиот Арктик, Гренланд!

Точка

14/09/2017

20:22

2.437

Големина на фонт

а а а

Едно момче кое потекнува од Исланд, а пораснат е во Данска, направил фотографии во името на љубовта кон ледените брегови, хаските, животот на мраз.

Неговото патување во Гренланд го натерало да ја остави Данска зад себе и да се пресели во Исланд, за што вели дека дефинитивно било голем чекор и ја чекал вистинската причина да замине. Истражувајќи го Источен Гренланд, на 100 годишниот Дански Едриличар изгледало како одлична можност за него. Стар брод со светилник, со главно исландски екипаж, тој не можел да замисли подобар и подостапен придружник. Додека пловел низ длабоките делови на Scoresby Sund (еден од  најголемите светски системи на фјорд), наишол на многу места со познати имиња, вклучувајќи ги и местата кои ги посетил порано во Данска. Сепак, тоа било смешно кога ги споредил со имињата на Гренланд. Просторот и големината на Гренландските елементи е незамислив. Уживајте!

The beauty that surrounds us. Nature has already done all the work for us, we just gotta find it. 🇬🇱#greenland

A post shared by GUNNAR FREYR (@icelandic_explorer) on

Winter vibes in the High Arctic. #greenland

A post shared by GUNNAR FREYR (@icelandic_explorer) on

Birds eye view is hard to beat. Thanks for the wings @djiglobal #MavicPro #greenland

A post shared by GUNNAR FREYR (@icelandic_explorer) onСпонзорирани линкови

Маркетинг