Hyundai ја предизвика Tesla: “Илон, ти си на ред”

Точка

13/03/2018

14:32

1.973

Големина на фонт

а а а

Корејскиот произведувач го претстави новиот мал електричен кросовер на автомобилскиот саем во Женева и му упати предизвик на првиот човек на Tesla, Илон Маск.

Hyundai во халите на женевскиот саем претстави три нови модели со различни погонски системи и покажа дека размислува за повеќе опции кога станува збор за горивото на иднината. 

Чисто електричниот погон е застапен во моделот Hyundai Kona EV, кој ќе се продава во две верзии – со помала и поголема батерија.


Женевската премиера на својот електричен модел, Hyundai го искористи за интересен маркетиншки потег.

Корејската компанија поставила голем билборд на кој покрај фотографијата на електричната Kona, му испратила порака на првиот човек на Tesla – Илон Маск, преку која му порачуваат дека сега тој е на ред да го повлече следниот потег кога станува збор за новиот, уште посовршен електричен автомобил.

Само за потсетување, во основната верзија со батерија од 39,2 kWh, Kona Electric има електромотор со сила од 135 коњски сили и автономија во возењето до 300 километри.

Помоќната Kona од 204 коњски сили има батерија од 64 kWh, а автомобилот може да мине и до 470 километри пред да остане без електрична енергија.


Hyundai тврди дека батериите во двата модели можат да се дополнат до 80 отсто од капацитетот за 54 минути, доколку се користи брз полнач од 100 kW.

Основната Kona Electric од 0 до 100 км/ч забрзува за 9,3 секунди, а помоќната верзија за 7,6 секунди. Максималната брзина на двете верзии изнесува 167 км/ч.


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk