Наташа Јаковлевиќ: Земјата која е чекор пред светот

Точка

26/09/2018

10:34

3.975

Големина на фонт

а а а

Јапонија е безвременска, место каде што античките традиции се споени со современиот живот како да е најприродната работа во светот. Земја на преку 6 800 острови, на долговечноста, каде готвењето и серивирањето е уметност, земја на врвни технолошки достигнувања...Кјото со сите негови бои, Јокохама со својата ботаничка градина, но и за правилата во Онсен дознавате од д-р Наташа Јаковлевиќ. Подгответе се за незаборавно патување, во една друга димензија.

Како се хранат Јапонците со оглед на тоа дека долго живеат, над 50 000 лица и над 100 години?

- Јапонската кујна нуди изобилство на гастрономски задоволства со безброј различни регионални и сезонски јадења, како и интернационална кујна. Рестораните се движат од мобилни ресторани до сезонски подигнати тераси , синџири на познати ресторани за брза храна и уникатни ресторани. Многу ресторани се специјализирани за еден вид јадење, додека други нудат различни јадења.

Јапонската кујна има голем избор на јадења и специјалитети:

Рајс, Суши, Темпура, Тофу, Сашими

Јапонска храна е многу повеќе од суши!

Внимателна подготовка и прецизна презентација се клучни елементи на јапонската кујна. Храната е уметничка форма, па дури и наједноставните јадења често се подготвуваат како уметничко дело.


Која валута се користи во Јапонија?

- Ако планирате патување во Јапонија најдобро е да понесете со себе јени,

Јапонската валута е јенот.

Странските валути генерално не се прифатени надвор од главните меѓународни аеродроми.

На многу места кредитните картички не ни поминуваа, затоа е најдобро во кеш да плаќате.

Јапонија има репутација дека е општество базирано на готовина, но трендовите постепено се менуваа.

Скап град ли е Токио?

- Јапонија важи за една од најскапите држави, а посебно Токио.

Бидејки имав обезбедено сместување, бев со сестра ми, режии не плаќавме, мене не ми се виде прескапо. Јадење по ресторани е малку поскапо од кај нас. Влезниците за музеии и други туристички атракции се по многу пристапни цени.


Што го прави позната и посакувана светска метропола?

- Токио,водушевува со минатото и иднината, Токио заслепува со својата традиционална култура и страст за сè ново.

Токио е огромен град со над 13 милиони луѓе само во официјалната метрополитенска област, Токио е јадрото на најнаселената урбана област во светот, Токио Метрополис (со население од над 37 милиони луѓе). Оваа огромна, богата и фасцинантна метропола донесува високо-технолошки визии за иднината рамо до рамо со глетка на стара Јапонија и има нешто за секого.

Неонските осветлени улички на Токио сѐ уште изгледаат како сцена од филм

Специфични се правилата за посета на Онсен?

- Onsen (温泉) се јапонски жешки извори и бањи. Како вулкански активна земја, Јапонија има илјадници извори и бањи расфрлани низ сите поголеми острови. Присуството на онсен често се означува на знаците и мапите со симболот ♨ или канаџи 湯 (yu, што значи "топла вода"). Пред да стапнете во јапонски онсени, има неколку работи што треба да ги знаете.

Ова е моето прво искуство со природните извонредни топли извори на Јапонија, познати како онсени. Неверојатно искуство на релаксација и задоволство но постојат одредени правла кој сите ги почитуваат

Правила за посета на јапонски Onsen:

Правило број 1: Измијте се пред да влезете во Onsen.

Правило број 2: Мора да бидете целосно гол.

Правило бр. 3: Забранет влез за тетовирани

Правило бр. 4: Никогаш не го мокри пешкирот во вода.

Правило бр.5: Скромност

Правило број 6: Немој да нуркаш (или да ја влажниш косата во водата)

Не пливајте во бањата...

Кои туристички атракции упеавте да ги посетите за 15-тина дена? Имавте прилика да го посетите и градот со различни бои во секоја сезона? 

- Кјото ја претставува старата Јапонија со атмосферски храмови, возвишени градини, традиционални чаеви и гејша.

Јапонското духовно срце. Ова е град со околу 2000 храмови и светилишта: град на вистински ремек-дела на религиозна архитектура.

Овој град живее во својата традиција и култура. Кјото е град со различни бои за секоја сезона. Традиционалната култура и занаети, како што се Гејша и кимоно, се живи во овој град.

Опкружен со ридовите на централниот Хонсху, Кјото е еден од најголемите градови во Јапонија и образовниот центар на западна Јапонија со неколку универзитети и високообразовни установи. Иако е една од големите туристички дестинации на Јапонија, успеа да ја зачува поголемиот дел од атмосферата од минатото. Бил единствениот голем јапонски град кој избегал од уништувањето на Втората светска војна. Познат како резиденција на царот и главен културен центар на Јапонија речиси 1.100 години, Кјото денес може да се пофали со бројни добри примери на скулптури, слики и други уметнички форми во многу музеи и галерии. Градот е, исто така, дом на вековна архитектура, голем дел од неа е под влијание на будизмот и се наоѓа во добро сочувани храмови. Кјото продолжува да игра важна улога во јапонската религија.

Кјото е со историја на главен град на Јапонија повеќе од 1000 години, пред главниот град да се пресели во Токио

Јапонија има развиена надворешна трговија?

- Јокохама јужно од Токио, бил една од првите јапонски пристаништа отворени за надворешна трговија. Содржи голем кинески град со стотици кинески ресторани и продавници. Исто така е познат и за Sankei-en Garden, ботанички парк кој содржи зачувани јапонски резиденции од различни епохи, како и крајбрежјето Минато Мираи, место на 296 метри ориентална кула.

Sankei-en Garden, ботанички парк
Спонзорирани линкови

Маркетинг