Мажите дневно треба да внесуваат одредена количина на кафе за да ја зголемат својата плодност

Супермен

12/10/2018

09:52

1.742

Големина на фонт

а а а

Мажите кои дневно пијат две шолји кафе или чај, имаа двојно поглеми шанси за партнерката да остане бремена.

Експертите велат дека причината за тоа е кофеинот, кој влијае на две важни хемикалии: ATP и GTP.


„Кофеинот спречува тие да се распаднат и ѝ дава повеќе енергија на спермата, такашто сперматозоидите пливаат подолго и побрзо“, рекла професорката Шена Луис, за Кралскиот Универзитет во Белфаст.


Истражувањето кое е спроведено на „Junis Kenedi Sriver“, националниот институт за здрави деца, покажало дека жените кои често пијат алкохол, имаат 26% помали шанси да останат бремени. 


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk