Ги остварил своите соништа: Слепиот Пател седнал зад управувачот на спортската Toyota на патеката на Top Gear

Супермен

11/02/2019

09:56

586

Големина на фонт

а а а

Иако не ја освоил титулата за најбрз слеп возач, овој Британец сигурно цел живот ќе ја памети ваквата авантура.

Д-р Амит Пател го изгубил својот вид во 2013 година и оттогаш не седнал зад управувачот на автомобилот. Но, благодарение на Toyota и храбриот инструктор, таа прилика му била повторно овозможена – Амид добил шанса да го вози спортскиот GT-86 на патеката на Top Gear. 

Целта била да го извози кругот за помалку од две минути, а конечното време кое тој го остварил биле нереални 1:46 минута. Снимката од возењето, како и впечатоците кои Пател ги споделил, можете да ги погледнете од видеото во продолжение.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk