Познатата актерка за вакцинацијата: "Лекарите треба да одлучат што е најдобро"

Точка

15/06/2019

13:27

1.710

Големина на фонт

а а а

По веста дека му се приклучила на Роберт Кенеди Помладиот во лобирањето против законот за вакцинација во Калифорнија, актерката Џесика Бил го изнела својот став на оваа тема.

Оваа вест дополнително ја вознемирила веќе поделената јавност околу прашањето за вакцинација на децата, а познатата актерка на прашањето што мисли за вакцинацијата и лобирањето против усвојувањето на законот рекла: 

"Јас не сум против вакцинација. Ги поддржувам децата кои се вакцинираат и ги поддржувам семејствата кои имаат право да донесат медицински одлуки за своите деца заедно со нивните лекари", истакнала Бил.

Актерката инаку отишла во Сакраменто да разговара со законодавците во Калифорнија за предложниот закон.

View this post on Instagram

This week I went to Sacramento to talk to legislators in California about a proposed bill. I am not against vaccinations — I support children getting vaccinations and I also support families having the right to make educated medical decisions for their children alongside their physicians. My concern with #SB276 is solely regarding medical exemptions. My dearest friends have a child with a medical condition that warrants an exemption from vaccinations, and should this bill pass, it would greatly affect their family’s ability to care for their child in this state. That’s why I spoke to legislators and argued against this bill. Not because I don’t believe in vaccinations, but because I believe in giving doctors and the families they treat the ability to decide what’s best for their patients and the ability to provide that treatment. I encourage everyone to read more on this issue and to learn about the intricacies of #SB276. Thank you to everyone who met with me this week to engage in this important discussion!

A post shared by Jessica Biel (@jessicabiel) on

"Моите пријатели имаат дете со здравствена состојба која ја оправдува невакцинацијата и ако овој закон се донесе, тоа во голема мера ќе влијае на способноста на семејството да се грижи за своето дете во оваа држава".

"Затоа разговарав со законодавците и расправав против овој закон. Не затоа што не верувам во вакцинацијата, туку затоа што не верувам во докторите и нивната способност да одлучат што е најдобро за нивните пациенти и да им обезбедат добар третман", рекла актерката.
Спонзорирани линкови

Маркетинг