Топ 10: Ова се најдобрите компактни автомобили за 2021 година

Супермен

22/11/2021

16:49

9.463

Големина на фонт

а а а

Сегментот на компактни возила е еден од најпопуларните, но и најконкурентните на Стариот континент.

Категоријата на автомобили која уште ја нарекуваат и „Голф класа“, е на самиот врв на продажбата во Европа.

Овие модели се исклучително популарни како мали семејни автомобили, но и како службени возила и општо привлекуваат најширока група купувачи.

Љубителите на автомобили често дебатираат за тоа кој модел од компактниот сегмент е најдобар, а судејќи според продажните резултати во последните неколку децении, тоа е несомнено „Volkswagen Golf“.

Британскиот „Autocar“ направи листа од 10-те најдобри компактни модели на европскиот пазар во 2021 година, а еве како изгледа истата:

1. Volkswagen Golf


2. Ford Focus


3. Seat Leon


4. Audi A3


5. BMW Серија 1


6. Mazda3


7. Škoda Octavia


8. Hyundai i30


9. Honda Civic


10. Mercedes A класаСпонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk