Започнува Евровизија 2019

Сите 41 земји учеснички на овогодинашниот Евросонг се претставија на плоштадот „Хабима“ во Тел Авив. Тепихот на кој се претставуваа учесниците е портокалов, а не црвен затоа што оваа боја е логото на овогодинешниот официјален спонзор. И тимот на Македонија се прошета на портокаловиот тепих. Започнува Евросонг 2019.