ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Што мислите, колку е старо најстарото вино на целиот свет?
10.01.2017 | 19:28
Извор: Супермен
Прочитано: 4248 пати

На сите нас ни е добро познат фактот дека виното станува се подобро како што минуваат годините. Но така расте и неговата цена...

Љубителите на виното коишто често со гордост го избираат токму она коешто подолго време созревало, веројатно нема да имаат прилика да го пробат виното за коешто овојпат зборуваме. Се работи за вино коешто потекнува од 350-та година пред нашата ера, односно се работи за буквално најстарото вино на целиот свет.

После откривањето на ова вино, истото било изложено во Пфлаз, историски музеј во Германија, повеќе од 100 години. И иако неколку шишиња од ова вино се закопани во саркофагот на еден римски благороднички пар, едно шише коешто останало над површината на земјата е токму она за коешто ви говориме.


Изработено е од римско стакло, а украсено е со две рачки. И наводно во себе содржи мешавина од маслиново масло и вино. А фактот дека е затворено со восок, наместо со плута, ни говори дека е сочувана токму оригиналната течност којашто првенствено била сместена во шишето.

Ова шише од 1.5 литри првенствено имало за цел за римскиот благороднички пар да го испрати во својот “вечен дом”, а сега претставува предмет на истрага на бројни научници и археолози. Многу музејски чиновници тврдат дека виното ќе ја изгуби својата огромна вредност ако дојде во контакт со воздух, па така, шишето се уште не е отворено.

Како што вели професорот Моника кристман, иако виното е микро-биолошки исправно, најверотно истото нема да не усреќи со својот вкус. Отворено или не, ова вино сепак заслужува почесно место во срцето на сите енолози.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД СТИЛ  
НАУТИКА
Cloudbreak – Совршена јахта за пат околу светот, и во лето, и во зима!
SuperYachtsMonaco во својата флота сега ја има најексклузивната понуда – Cloudbreak Еxplorer луксузната јахта.
20.01.2017, 12:16


ДИЗАЈН И УРЕДУВАЊЕ
Тој го преуредил својот минијатурен стан од 14 квадрати во место на коешто и вие ќе посакате да живеете
Ова е веројатно најмалиот, но истовремено и најфункционалниот животен простор во којшто секој сантиметар има своја цел.
17.01.2017, 19:51


НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
Брендот Lexus овојпат реши да заплови во неистражените води токму со својата нова Sport јахта.
17.01.2017, 17:29


БИЗАРНО
Бизарна скулптура од 350 долари: Може ли да погодите за што точно станува збор?
Се чини како да не постои крај за бизарностите. Па, ако ужасните скици и патетични скулптури на овој свет сепак не ви беа доволни, еве уште едно исто толку биза...
13.01.2017, 17:22


САМО ВО РУСИЈА
Додека ние се жалиме, лудите Руси им пркосат на екстремните минуси. Кога ќе видите како лудуваат, веднаш ќе излезете на улица!
На Московјаните се чини дека снегот и студот воопшто не им пречат...
12.01.2017, 19:38

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!