Порно бизнис на интернет го зафати Балканот: Девојки за неколку часа заработуваат и до 4.000 евра месечно! Еве што работат

Точка

15/08/2017

18:48

32.115

Големина на фонт

а а а

Интерактивните камери на интернет се најбрзо растечки бизнис кога станува збор за глобалната порнографија, а тој посебно цвета во послабо развиените земји како Романија. Во оваа земја со соблекување и заведување пред камера се занимаваат нешто над 1.000 девојки, пишува BBC.

Работното место им е својот дом, односно соба или студио изнајмено за таа намена, а нивното работно време нема почеток ниту крај. Во центарот на Букурешт пред една висока зграда стојат група млади девојки кои разговараат и се смејат за време на пауза за цигара. Вниманието на минувачите го привлекуваат со тешката шминка, разголеноста и високите потпетици.


Што се случува зад затворени врати

Внатре во зградата се наоѓа Студио 20 кое се протега низ целиот прв и втор спрат. Во секоја од 40-те соби одвоени со бели ходници и многу врати се наоѓаат секси девојки. Кога е вратата затворена, значи се работи. Во собата се наоѓа жена која во живо и преку веб камера комуницира со интернационални клиенти. Додека жената се наоѓа во собата, бизнисот е сосема легален. Во светот на виртуелните односи и сајбер сексот, тие кои се наоѓаат пред камерите се "модели", додека мажите од другата страна на камерата се "членови".


Големи пари од сајбер секс заработува Лана која работи во соба број 8, во која доминира голем кружен кревет. Во собата има гардероба за менување по желба на клиентот. Во едното ќоше од собата се наоѓа огромен компјутерски екран и скапа камера, додека позади неа има професионална расвета. Клиентите може да ја гледаат Лана онлјан во реално време преку специјалнизирана веб страница за возрасни. Но, Лана не заработува се додека еден од членовите не побара приватен разговор со веб камера.

Работејќу осум часа дневно, Лана во просек заработува околу 4.000 евра месечно, што е 10 пати повеќе од романската просечна плата. Како нејзин работодавец Студио 20 исто така заработува 4.000 евра како дел од нејзините активности. На врвот на пирамидата се наоѓа "LiveJasmin", онлајн видео сервис кој е одговорен за содржините кои ги произведува Студио 20 и кој собира пари од кредитните картички од членовите - тие од Лана и Студио 20 месечно ќе заработат од прилика околу 8.000 евра.


"LiveJasmin" е најголема интернет веб-кам страница на светот, со дневна посета од околу 35-40 милиони посетители, каде може да се најдат повеќе од 2.000 модели онлајн во секое време. Не е тешко да се разбере на кој начин оваа индустрија месечно генерира многу пари, кои во 2016 година изнесувале помеѓу 2 и 3 милијарди долари. Лана по завршување на факултетското образование работела како агент за недвижности, се додека глобалната економска криза во 2008 година не го уништила пазарот за недвижности во Романија. Тогаш за прв пат започнала да се занимава со сајбер секс, а сеуште се присетува на својот прв работен ден.


"Бев сама во соба, а имав чувство дека има стотици луѓе околу мене. Не можев да следам што сите ми зборуваат преку четот во живо и што ме прашуваат. Но, научив како да се носам со тоа, препознав кои член може да биде потенцијален клиент за приватен разговор и како од него да извлечам што повеќе пари."

Ред голотија, ред мастурбација

Во тие, приватни разговори, она што следува е прво нормален разговор кој се сведува на "напалување". Потоа доаѓа на ред голотијата и главниот танц за мастурбација.

"Клиентите понекогаш од мене бараат да правам работи кои не звучат баш пријатно, но веднаш се ставам на нивно место. За среќа, на сум газдарица на својата соба", истакнува Лана. Открива дека најважен трик за клиентите што плаќаат е да се задржат што е можно подолго онлајн. Поради тоа Лана менува неколку типови на облека, ги исполнува нивните желби и на тој начин купува повеќе од нивното време.

"Имате 10 минути за тоа да бидете секси и слатки и потоа морате да смислите нешто што ќе го привлече клиентот да ве повика на приватен разговор, инаку тој ќе си замине", вели Анда Чирнгеана, ПР менаџер на Студио 20. Студиото вработува и 20 тренери кои девојките ги обучуваат за работа, психолог и професор по англиски јазик, ценејќи дека поголем број од клиентите се од Европа или Северна Америка.


"Не учиме само англиски, туку поминуваме и разни теми за сексуалноста, со цел да се задоволат потенцијалните клиенти. Учиме за фетиши, па за геофрафија, бидејќи многу е битно да сватите од каде потекнува вашиот клиент и кои се неговите интереси", открива професорката Андреа. Во Студио 20 каде работат и мажи, ја поседува најголемата веб-кам франшиза на светот, а само во Романија имаат девет бази. Во една од нив работат и мажи, чија задача е да го задоволат геј пазарот. Други бази има насекаде низ светот, една е во Лос Анџелес, друга во Колумбија, а трета во Будимпешта. Не работат сите модели од студио, некои својата работа ја работат и од својот дом.

Сенди која има две факултетски дипломи е исто така влезена во овој бизнис. Таа заработува околу 100 евра дневно, а оваа работа ја работи поради зголемување на нејзиниот месечен буџет. Една од предностите на индивидуалната работа е тоа што дел од колачот не морате да го давате за гостување во веб страницата.

"Најчесто се работи за нормални мажи, а не лудаци. Многумина од нив бараат љубов, а бараат некоја поврзаност со друга особа која најчесто ја немаат. Некои од нив сакаат да ги викате по име, или да разговарате со нив додека вие се соблекувате или играте. Јас со нив имам искрен однос, а тие се свесни дека имам момче и дека никогаш со нив нема да остварам вистински секс", објаснува Сенди. Нејзиниот партнер живее со неа во Букурешт и е запознаен со нејзината работа, но нејзините родители не. Во оваа индустрија не е невообичаено луѓето да ги кријат овие информации од својата фамилија и пријатели. Сенди не се грижи за својата безбедност.


"А што може да ми направат? Ако станат безобразни, веднаш со еден клик ќе ја исклучам камерата. Потоа разговарам со администраторот на веб страницата кои се во можност да ја банираат неговата IP адреса, па не може повторно да влезе дури и доколку го смени прекарот. Тие луѓе се на илјадници километри далеку од мене. Немаме физички контакт и ова нема врска со проституција. Индустријата се труди да привлече што е можно повеќе млади жени, кои се најбараната 'роба'. На факултетите се поставуваат јавни огласи, а студентите добиваат директни пораки на Фејсбук со понуда за работа", додава Сенди

"Оваа работа се сведува на продавање памет, а не јадење. Јас на тоа гледам како шоу кое ние го изведуваме. Секако, не е тоа работа за секој, мораш да научиш да не ги прифаќаш работите лично", завршила Лана.Спонзорирани линкови

Маркетинг