Одбери категорија:

Блиску до Скопје, далеку од загадениот воздух

Семејството Спасовиќ дел од членовите на „Старовски“, македонскиот кабаре–чалгија состав, од Дебар Маало се преселиле да живеат во Чучер. Секој има причина да го промени местото на живеење, а тие нивната ја споделуваат со вас, читатетелите на Точка.

Прочитај повеќе

Бадник и Божиќ во домот на Наташа Малинкова

„Ако се сака сè се може“, Наташа Малинкова е вистински доказ за оваа стара народна, бидејќи и покрај секојдневните настапи таа е одлична домаќинка, сопруга, мајка. Па, дури и за празниците кога е потребно да се помине повеќе време во кујна таа го прави тоа со задоволство, а стигнува и на настапи. Е како е тоа можно? Ако и пристапувате со љубов на работата, па каква и да е, домаќинска, професионална. Таа ги отвори вратите на нејзиниот дом токму за овие семејни празници и покрај сите обврски и со нас сподели како ги прославуваат Бадник и Божиќ.

Прочитај повеќе

Илина Арсова: Пред самото тргнување накај Чиле се сруши воен авион и загинаа сите 37 луѓе

Да се застане на највисокиот врв на Антарктикот е мошне сериозен предизвик: психо-физичка подготовка, облека, храна, правила кои треба да бидат испочитувани, надминување на кризи, прилагодување на температури нетипични за нашето поднебје... Но, искачувањето на 7-те на 27-ми декември за Илина Арсова е предизвик за кој се подготвувала изминатите 10 години.

Прочитај повеќе

Астролошка анализа на Симеон Атанасоски за 2020-та

„Мислам дека процентите да добиеме датум покана за преговори е поголема одошто да не ја добиеме. Брза проценка која јас веќе ја истакнав дека за СДСМ е подобар период март април, одошто за ВМРО- ДПМНЕ кога се во прашање изборите. Сатурн во Јарец дава различна околина и престој за некои кои во политиката се „огрешиле“ пред законот, па може да се очекува и затворска казна и нов простор за живеење за некои обвинети. Природните катастрофи во светот доаѓаат во циклуси, а тоа подразбира дека и во 2020-та тие ќе бидат во топ вестите на порталите и ТВ куќите. Да се внимава на увезена храна“ - ова се дел од астролошките анализи на Симеон Атанасоски за 2020-та за Точка.

Прочитај повеќе

Нумеролошка прогноза за Македонија во 2020-та година

„2020-та година ќе понуди многу поголеми можности за жените во политиката, но и во други професии. Не дозволувајте годинава емоциите да ве водат во крајност. Премногу емотивно на сметка на рационалното не само што нема да ви е од помош, туку води и до повеќе недоразбирања, конфликтност, или пак како друга крајност повлекување во себе, самосожалување, несигурност итн. - вели за Точка Мими Сиљановска - Главиновска, нумеролог, аналитичар и консултант.

Прочитај повеќе

Ексклузивно интервју со една од најуспешните жени во земјава: „Доблест е некогаш да кажеш дека не знаеш, дека не можеш, да кажеш дека си уморен...“

Нина Шерифовска - жена на која сите треба да бидеме горди. Тимот на Точка поразговара со Шерифовска во една од многуте простории на Парк Резиденс, каде позборувавме за нејзиниот пат до успехот, за сите падови и издигнувања, семејството и сето она што го поседува секоја успешна жена.

Прочитај повеќе

Дедо Мраз: Исчистете ги оџаците, не планирам тука да ми заврши кариерата

Дедо Мраз вели на каква социјална средина и припаѓаат децата такви им се и желбите, а открива и што му пишуваат од Македонија и децата и возрасните. Годинава е сериозно загрижен како ќе ги достави подароците со оглед чадот кој чади од оџаците. Загрижен е за сопственото здравје до степен што ако тука му заврши кариерата, но повеќе е загрижен за здравјето на децата. Па затоа апелира под итно да се реши проблемот со загадувањето.

Прочитај повеќе

Интервју со д-р Наташа Теовска Митревска: Продолжената или повторувачка изложеност на високи нивоа на загадувачи на воздухот може да има длабоки негативни ефекти врз кожата

Загадување значи секое менување на количината и составот на физичките, хемиските и биолошките компоненти на животната средина што доведува до нарушување на функционирањето на екосистемот.

Прочитај повеќе

Празнична магија во домот на Ребека

„А мамо дали Дедо Мраз ќе ни ја исполни оваа желба!?“..Една од желбите на децата на Ребека е Скопје да има засекогаш чист воздух за да можат секој ден да одат надвор и да си играат. Но, не само децата ѝ се радуваат на празничната магија.

Прочитај повеќе

Јелена Јованова (Јелена од Драчево) :“Ја сум Ј од Д и стварно не знам што К правам овдека со сите Вас”!

На самиот почеток на новата сезона на „Преспав“ разговараме со една од најомилените - Јелена од Драчево или актерката Јелена Јованова. Што можете да очекувате од овој лик во наредните епизоди, ќе се промени ли, која ѝ е омилена реплика и на други прашања за Точка одговара токму таа.

Прочитај повеќе

Анѓела Јакимовска: Ми понудија да јадам бубачки за реклама

„Колку сте послаби, тоа подобро. Интересно беше тоа што секојдневно ни ја проверуваа тежината пред појадок, ручек и вечера. Во Кина се бара претежно светол тен на кожа, па летово избегнував да се сончам, а еден од условите за учество беше и претставничката да не е мажена, да нема деца и да не е разведена“ - раскажува Анѓела Јакимовска, нашата претставничка на Мис Модел на светот и Изборот во Камбоџа.

Прочитај повеќе

Мијата: Има магија и во тоа за Нова Година да си на работа

Најубавите спомени ја враќаат во Долно Дупени на вистинските пријатели, љубови и дружби во детството. Зошто одлучила да ја преработи токму „By, by” на Бојс од толку многу песни, дали би ја заменила нејзината професија - контрола на летање со музика и само музика, дознавате од Мијата.

Прочитај повеќе

Опуштена претпразнична атмосфера во домот на Живкица Каленикова

Не само децата туку и таа потајно верува во Дедо Мраз. Годинава ќе посака да донесе повеќе чист воздух и да ни ги наполни срцата со љубов и разбирање. Во новогодишното украсување на домот учествуваат целото семејство, а вие читателите на Точка, ќе имате можност да ѕирнете и да ја почувствувате празничната атмосфера во домот на водителката Живкица Каленикова.

Прочитај повеќе

Марио во новата сезона на „Преспав“ порачува: "Да водимо љубав, а не ратове!"

Во пресрет на новата сезона на „Преспав“ разговаравме со Васил Зафирчев или на многумина од вас, омилениот Марио од оваа серија за тоа што да очекуваме од новата сезона. Конкретно дали ќе има промени кај ликот што го глуми, пораката што треба да ја пренесе...

Прочитај повеќе

Игор Јанушев за Точка: „Не за џабе се вели 'Кога еднаш ќе го почувствуваш мирисот на керозин...'

Тимот на Точка продолжува со интервјуа преку кои се обидуваме да ги запознаеме нашите политичари од поинаков агол.

Прочитај повеќе