Какво "чудовиште" доаѓа од длабочините: Тргнале да нуркаат, а потоа наишле на медуза поголема од човек

Точка

15/07/2019

15:37

1.931

Големина на фонт

а а а

Џиновска медуза била забележана во близина на брегот на англиското место Корнвол, јавува BBC.

Нуркачите од организацијата "Wild Ocean Week" на 13-ти јули снимиле огромна медуза со име "Rhizostoma Pulmo" во текот на нуркачката експедиција во близина на брегот на градот Фолмаут. 

Биологот Лизи Дели рекла дека ова необично суштество било големо колку нејзиното тело.

Ова е најголем вид на медуза кој се наоѓа во британските води, со просечен дијаметар од околу 40 центиметри, наведува BBC.Спонзорирани линкови

Маркетинг