“Сибирските Малдиви“ се вистински рај за инфлуенсерите, а реален “Чернобил“ за сите останати луѓе

Точка

15/07/2019

18:49

2.372

Големина на фонт

а а а

Бистрото сино езеро во Сибир, недалеку од Новосибирска, чија боја е резултат од хемиските реакции на токсичниот отпад од локалните електрани, претставува сензација која ја нарекуваат “Сибирски Малдиви“.

Оваа тиркизна вода привлекува голем број туристи кои се фотографираат покрај езерото и на социјалните мрежи пишуваат “скокотливи“ коментари: „Не е Чернобил, но и понатаму е опасно“ и „Не е опасно да пливате тука. Следното утро нозете ми поцрвенеа и ме чешаат два дена, но потоа помина сè. Но, што сè не би сте направиле поради такви фотографии?“. Тој корисник додал дека водата има “кисел вкус“.

Еколозите, предупредуваат дека не треба да доаѓате во контакт со водата. Рускиот еколог Дмитриј Шахов предупредил дека водата може да предизвика алергиски реакции или пак хемиски изгореници доколку се голтне или допре.

View this post on Instagram

2019 год признан годом экологии🍏 в России, но пока это признание остается только на бумаге. Мы должны помнить, что наша планета 🌍- это один наш большой общий дом и отвечаем за него только мы и только все вместе💯 Если люди и дальше будут закрывать глаза на экологические проблемы😧, то все, что нас окружает, будет иметь яркий кислотный привкус🤢🆘 как цвета на этой фотографии. И абсурдность этого снимка может стать нашей обыденностью.🚷 Все мы знаем про опасные выбросы с фабрик и производств‼️ Страшно представить что в паре километров от этих мест стоят обычные дома🏡 и в них живую люди👪 В наших руках изменить эту ситуацию👊🤝 English translation see in comments ⬇️ #сибирскиемальдивы#ecology#bbcrussian#greenpeace#greenpeacerussia#cnn#savetheplanet#savetogether#global#world#novosibirsk#russia#новосибирск#toxic

A post shared by Igor 🇷🇺 (@nohopezzz) on

„Оваа вода е заситена со тешки метали и штетни супстанции“ - изјавил тој.

Локалните жители не мора да одат во тропските краеви за да направат фотографии од тиркизната вода за социјалните мрежи.

„Можеме да ги споредиме со фотографиите од Малдивите“ - изјавил некој од локалните жители. „Тука секој ден се фотографираат над сто луѓе“.Спонзорирани линкови

Маркетинг