Овој згоден генијалец има висок коефициент на интелигенција и е новиот Мистер на светот – еве со што се занимава

Кармин

26/08/2019

14:38

2.610

Големина на фонт

а а а

27-годишниот Џек Хеслвуд е новоизбраниот Мистер на светот и првиот Британец кој ја понел оваа престижна титула на манифестацијата одржана на Филипините на 23-ти август, каде се натпреварувала 71 земја.

Згодниот Џек по професија е авио-инженер, а според пишувањата на британските медиуми, неговиот коефициент на интелигенција изнесува дури 181. 

Хеслвуд со години се занимава со манекенство, како и неговите две сестри, па затоа многумина очекувале дека ќе се пријави на овој натпревар кој инаку се одржува на секои две години. Џек е спортист, обожува скијање, редовно тренира и води грижа за здравиот начин на живот.

Уште од раните години бил заинтересиран за технологија, а освен што е успешен во манекенството, тој е посветен и на студирањето:

“На пет години имаше електричен велосипед и беше заинтересиран за машините и технологијата. Уште во основно училиште го интересираше науката, постојано дизајнираше скутери и измислуваше ховерборди. Отсекогаш се шегувавме дека еден ден ќе биде иноватор”, изјавила мајката на новиот Мистер на светот, која за својот син вели дека е пристоен, забавен и добро воспитан, како и дека обожува предизвици и авантури.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk