Незапаметен удар! Хакер открил и објавил повеќе од 500.000 лозинки, IP адреси и кориснички имиња!

Точка

20/01/2020

18:38

2.699

Големина на фонт

а а а

Засега непознат хакер на „Дарк Веб“ објавил листа со лозинки на преку 500.000 сервери, рутери и паметни уреди.

Листата објавена на популарниот форум за хакирање, вклучува IP адреси, кориснички имиња и лозинки.

Останува нејасно колку податоците се веродостојни, бидејќи сите списоци датираат измеѓу октомври и ноември, 2019-та година.


Меѓутоа, експертите предупредуваат дека, дури и IP адресите и лозинките да се ажурирани или променети, добро обучените хакери и понатаму можат да ја искористат сличната „ранливост“ на другите уреди групирани на ист ISP.Спонзорирани линкови

Маркетинг