Гвардиола за повредите на Кејн и Рашфорд: Тоа е нормална работа...

Точка

21/01/2020

16:10

629

Големина на фонт

а а а

За Пеп Гвардиола повредите на Хари Кејн и Маркус Рашфорд не се никакво изненадување, исто како и повредите на другите фудбалери кои мачат бројни клубови и репрезентации.

„За репрезентацијата на Англија, повредите на Кејн и Рашфорд се голем проблем. Тие се многу важни играчи за државниот тим. Да се надеваме дека ќе се опорават“, изјави Гвардиола кој упати критики за распоредот и бројот на натпревари кои се играат.

„Неверојатна е бројката на натпревари. Сега зборуваме на оваа тема затоа што се повредени играчите на два поголеми клубови. Но, погледнете како е во Њукасл, погледнете ги сите тимови, тоа е нормално. Со ваков број на натпревари, играчите пукаат. И не сум изненаден. Многу ми е жал за играчите“, изјави Гвардиола.

Исто така во врска со овој проблем во последно време е гласен и тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, меѓутоа, како што вели Гвардиола, сите тренери се согласуваат дека интерес за решавање на реалните проблеми не постои кај луѓето кои го водат фудбалот.Спонзорирани линкови

Маркетинг