Чудо на аеродинамиката: Овој McLaren е без ветробранско стакло, но тоа не значи дека ќе ви се расипе фризурата

Точка

26/03/2020

16:10

2.291

Големина на фонт

а а а

Суперавтомобилот McLaren Elva нема ветробранско стакло, а британската компанија демонстрираше како автомобилот „го сече ветерот“ при големи брзини.

McLaren Elva е последното ремек дело на британската фабрика за суперавтомобили – буквално се што е поврзано со овој автомобил го одзема здивот, од дизајнот, преку перформансите, па се до самиот звук на моторот.

За перформансите е задолжен 4.0-литарскиот V8 мотор кој произведува 804 коњски сили кои овозможуваат овој автомобил под 3 секунди да забрза до 100 километри на час.

Тоа што е посебно интересно е што овој автомобил нема ветробранско стакло, па логично е да си го поставите прашањето како е да се вози, посебно при големи брзини. Подолу видеото ќе ви објасни се.Спонзорирани линкови

Маркетинг