“Роџер прави што сака, а Новак е машина”: Италијанскиот тенисер зборувал за средбите со “големата тројка”

Супермен

09/04/2020

13:10

1.677

Големина на фонт

а а а

Италијанскиот тенисер Матео Беретини ги опишал средбите со членовите на “големата тројка”.

Беретини има само 23 години, а веќе успеал да се сретне со Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ и со Рафаел Надал. 

Против Федерер играше два пати минатата година и изгуби и во двата меча, на Вимблдон и на завршниот турнир.


“Роџер е тенис. Тој може да прави што ќе посака, толку му е лесно. Тој ми е идол. Можам да зборувам за него без престан, кога игра се чини како да е роден за тоа”, изјавил Матео за Федерер.

Со Новак се сретна еднаш, исто така минатата година на завршниот турнир, и успеа да освои вкупно три гема.


“Новак е машина. Тој за мене е најлошиот противник кој можам да го имам. Играв против него на завршниот турнир во Лондон и не можев да ги добијам ниту своите сервис гемови”, рекол Беретини за Ѓоковиќ.

Дуелот со Надал го имаше на УС Опен во 2019 година, кога во полуфиналето од турнирот, што е негов најдобар резултат во кариерата на некој слем, изгуби со 3-0.


“Интензитетот на Надал е неверојатен. Не е важно дали е 5-0 или 0-5”, рекол италијанскиот тенисер за Рафаел.


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk