Путин не смее да го занемари ова предупредување на Лукашенко: Претседателите на Русија и Белорусија имале итен разговор!

Точка

15/08/2020

14:16

2.837

Големина на фонт

а а а

Рускиот и белорускиот претседател, Владимир Путин и Александар Лукашенко разговарале телефонски за ситуацијата во Белорусија, пренесува „Спутник Белорусија“.

Никакви дополнителни детали за разговорот на Путин и Лукашенко засега не се соопштени.

Претходно Лукашенко изјавил дека агресијата против Белорусија се развива по посебно сценарио и дека тие закани повеќе не се насочени само кон неговата земја, туки и кон Сојузната држава Русија и Белорусија.


„Забележуваме што се случува. Не треба да не смирувате со не знам какви смирувачи акции и демонстрации. Ние сме многу добро и гледаме што се случува во земјата. Ги читаме методологиите на организациите на обоените револуции“, рекол Лукашенко.

Тој, исто така, оценил дека елементите на надворешно мешање во внатрешните работи на неговата земја се забележителни.Спонзорирани линкови

Маркетинг