Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Макфакс

15/08/2020

17:27

3.589

Големина на фонт

а а а

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-19, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-16, Велес-2, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-2, Гевгелија-1, Радовиш-1, Пробиштип-2,Македонски Брод-2, Берово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-2 и еден во Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од Скопје-25, Штип-33, Прилеп-1, Тетово-10, Велес-2, Битола-7, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Кичево-11 и еден од Македонски Брод.

Починати се четворица пациенти, двајца од Скопје (54 и 55 години), пациентка од Кавадарци (69) и пациент од Свети Николе (70). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.653, бројката на оздравени пациенти е 9,123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.991. Денес се евидентираат три контролни теста. Во согласност со новите бројки, статистиката на активни случаи по градови и следна:

• Скопје 5.373, активни 1.007

• Куманово 1.252, активни 262

• Дебар 226, активни 67

• Штип 1.042, активни 275

• Прилеп 358, активни 37

• Тетово 1.129, активни 152

• Струга 521, активни 187

• Велес 243, активни 28

• Битола 183, активни 75

• Охрид 307, активни 80

• Кавадарци 148, активни 106

• Гостивар 625, активни 266

• Гевгелија 28, активни 10 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)

• Струмица 49, активни 20

• Крива Паланка 28, активни 5

• Радовиш 37, активни 9

• Крушево 16, активни 2

• Кочани 128, активни 34

• Пробиштип 69, активни 19

• Демир Хисар 53, активни 32

• Македонски Брод 65, активни 49

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 13, активни 8

• Валандово 8, активни 2

• Виница 46, активни 41

• Делчево 8, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 258, активни 66

• Кичево 236, активни 124

• Ресен 146, активни 9

• Неготино 35, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 125.128 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се петмина пациенти, а вкупно се хоспитализирани 78. На кислородна поддршка се 41 пациент.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 13 нови, а вкупно хоспитализирани се 75 пациенти. На респираторна машина се четири лица.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се хоспитализирани 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Во согласност со новите бројки, распоредот на активни случаи низ скопските општини е следен:

• Чаир – 143

• Аеродром – 122

• Бутел – 66

• Гази Баба – 121

• Центар – 88

• Карпош – 106

• Сарај – 35

• Кисела Вода – 82

• Ѓорче Петров – 70

• Студеничани – 32

• Шуто Оризари – 67

• Арачиново – 18

• Илинден – 14

• Петровец – 6

• Чучер Сандево – 9

• Сопиште – 12

• Зелениково- 6

• Странец – 3

• Нераспределен – 7Спонзорирани линкови

Маркетинг