Најевтиниот „лек“ за настинка и вируси кој се користи речиси 100 години: Сите го имаме дома, а доктор го кажува рецептот

Точка

23/11/2021

12:00

22.087

Големина на фонт

а а а

„Лекувањето“ на настинката и вирусните болести со сода бикарбона било популарно во Америка пред 100 години. Овој бел прав не може да се смести во лековити средства, но докажано е дека помага при многубројни проблеми, не само здравствени.

Одамна е познато дека одржување на рамнотежа на pH во крвта е многу важно за јак имунитет и заштита од болести.

А, едно сигурно и евтино средство кое може во тоа да помогне е токму сода бикарбона.

Во далечната 1924 година американскиот доктор Волни С. Чејни во истражување за медицинска употреба на сода бикарбона е опишано како таа помага при заштита од настинки и грипови.

Доктор Чејни открил дека и самиот тој имал успех во „лекување“ на пациенти со настинка и грипови со сода бикарбона. Според неговите зборови, оние кои го алкализирале телото ретко се разболувале од грип, а оние кои ќе се заразеле, доколку веднаш почнеле со „терапија“ имале благи симптоми на грипот.


Студиите покажале дека луѓето кои консумирале сода бикарбона биле позаштитени од болести, додека пак оние кои не го правеле тоа почесто се разболувале.

Еве како настинката и грипот се „лекуваат“ со сода бикарбона, по рецепт на д-р Волни:

Ден 1: 6 пати по 1/2 лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода во интервал од приближно 3 часа.

Ден 2: 4 пати по 1/2 лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода во редовни интервали.

Ден 3: 2 пати по 1/2 лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода наутро и навечер, а потоа консумирајте 1/2 лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода секое утро додека симптомите не исчезнат.
Спонзорирани линкови

Маркетинг