(Фото) Поштеден од возење со автобус: Бајден на погребот на кралицата Елизабета пристигна со „Ѕверот“

Точка

19/09/2022

13:08

21.203

Големина на фонт

а а а

Американскиот претседател Џо Бајден поради своите години и здравствената состојба бил „поштеден“ на погребот на кралицата Елизабета втора и за разлика од останатите државници го избегнал возењето со автобус до Вестминстерската опатија.

Според точно утврдени правила на кралскиот погреб, за околу 500 светски лидери кои ќе присуствуваат на погребот на британската монархиња, обезбеден е заеднички автобуски превоз до Вестминстер.


Меѓутоа, на Бајден му било дозволено да стигне до опатијата со својот блиндиран автомобил со прекар „Ѕверот“, по што следел конвој од шест возила.


Автомобилот е целосно оклопен со гуми дизајнирани да го одржуваат автомобилот во движење дури и ако сите четири тркала примаат дојдовен оган. Има можност за ноќно набљудување и може да исфрли димни завеси и маслени дамки за да ги збуни сите што сакаат да го следат.


Според „NBC“, оклопот на возилото е составен од алуминиум, керамика и челик и може да биде дебел до осум инчи во некои точки.


Прозорците на автомобилот не се отвораат, а се направени од стакло отпорно на куршуми од пет инчи. Вратите на автомобилот се вели дека се тешки како оние во патнички авион Боинг.


Исто така е херметички затворен и звучно изолиран - во внатрешноста има звучници за патниците да можат да слушнат што се случува надвор од автомобилот - и носи залихи на кислород во случај на хемиски или биолошки напад.
Спонзорирани линкови

Маркетинг