(Видео) Познатиот јутјубер „Mr Beast“ на 1.000 слепи лица им помогнал да прогледаат, ги снимил и нивните реакции

Супермен

30/01/2023

09:00

6.955

Големина на фонт

а а а

Суперѕвездата на Јутјуб – „Mr Beast“, го направил светот поубав за најмалку 1.000 луѓе откако им платил операција на катаракта по што им се вратил видот.

Тој во саботата на својот Јутјуб канал објавил видео каде рекол: „Лекуваме слепило на 1.000 луѓе“, видеото за само 24 часа добило 32 милиони прегледи, а до денес има над 40 милиони прегледи.

Видеото содржи емотивни моменти пред и потоа, откако пациентите јасно почнуваат да гледаат по операцијата во Флорида.

Вистинското име на „Mr Beast“ е Џими Доналдсон, а операциите се реализирани во соработка со доктор којшто инаку работи на давање бесплатни операции за катаракта за лица кои немаат здравствено осигурување. Доналдсон го исконтактирал и му ја предложил идејата која ја реализирале. Докторот на крај имал и по 40 операции дневно.

„Пола од сите слепила на светот се луѓе на кои им е потребна 10-минутна операција“, објаснил докторот наведувајќи дека катарактата е честа причина за слепило, дека не е комплицирана операција, но дека луѓето за жал не можат да си ја дозволат.

Со собирање на пациентите започнале така што повикале бездомници и различни клиники кои им давале списоци од пациенти. Докторот кажал дека многумина од луѓето биле во неверување дека некој ќе им се јави и ќе ги спаси од слепило.

Со оглед на огромната количина токсична содржина на социјалните мрежи кои ја пласираат „инфлуенсерите“, однесувањето на овој јутјубер се истакнува како ретко позитивен пример.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk