Зошто казната од 5 милијарди долари е смешна за Фејсбук?

Точка

15/07/2019

17:35

1.095

Големина на фонт

а а а

Најголемата социјална мрежа на светот неодамна од американската Федерална комисија за трговија доби казна во износ од вртоглави пет милијарди долари поради кршењето на прописот за приватноста на своите корисници.

„Њујорк тајмс“ пренесува дека и покрај казната, акциите на Фејсбук дури и скокнале, што е само еден од низата на докази дека иако казната звучи прилично остро, сепак за компанијата на Марк Закерберг всушност е смешна.

Секако, станува збор за најголемата казна која што Федералната комисија за трговија ја има изречено и е далеку поголема од „само“ 22-те милиони долари казна кои пред седум години ги доби технолошкиот гигант Google.


Но, за Фејсбук таа бројка воопшто не е трагична – компанијата имала 15 милијарди долари приход само во претходниот квартал, додека минатата година забележала чист профит од дури 22 милијарди долари. Поради тоа, ако на сето тоа се гледа од математичка страна, Фејсбук нема да биде потресен од оваа казна.

„Казната која за целиот свет звучи астрономски, за Фејсбук е всушност месечен приход“, пренесува „Њујорк тајмс“.Спонзорирани линкови

Маркетинг