Шенка Колозова за Ѓорѓи: “Не сум јас за жалење, јас сум тука и живеам – него го нема”

Точка

13/11/2019

15:39

6.467

Големина на фонт

а а а

Актерката со која пораснаа голем број генерации и која беше дел од легендарното актерско дуо Колозови – Шенка Колозова, во интервју за Бекстејџ зборувала за работите со кои сега се занимава, за животот по смртта на сопругот Ѓорѓи...

По бројните претстави за возрасни и за деца кои ги играла низ цела Македонија, Шенка решила да се повлече од актерството: 

“Пред две години реков: “Мене ми е доста, не можам веќе” и затоа прифатив да бидам зад сцената”, изјавила таа и додала дека го користи слободното време за одмор во старата куќа во едно охридско село.

За смртта на сопругот Ѓорѓи Колозов раскажала дека жали што тој не е тука за да се радува на одредени моменти, но и признала дека со текот на времето ѝ е сè потешко:


“Има моменти што знам колку многу ги сакал и ден-денес ми е тешко што не може да го доживее тоа. Секогаш велат “Леле, ти ..греота...” – не сум јас за греота, јас сум тука и живеам – не сум за жалење, него го нема”.

За сè помалиот број на емисии од културен калибар, за “Македонски народни приказни”, начинот на работа и многу друго, погледнете од интервјуто во продолжение:

Спонзорирани линкови

Маркетинг