16-годишната Јулија е најмладата жртва на коронавирусот во Европа: „Почина без речиси никакви симптоми“

Точка

27/03/2020

22:21

22.552

Големина на фонт

а а а

За жал, ова 16-годишно девојче починало како последица на опасниот вирус – коронавирусот.

Оваа ученичка од Франција, без посериозна здравствена состојба станала најмладата личност во Европа која што починала од коронавирусот.

Жртвата, Јулија А., имала респираторни проблеми и била во париската болница, откако пред една седмица имала “блага кашлица“.

Нејзината сестра Манон издала предупредување дека Ковид-19 може да ги убие и младите луѓе како и старите врз основа на здравствените проблеми.

Таа ијавила: „Мораме да престанеме да веруваме дека овој вирус ги погодува само постарите луѓе“.


„Никој не е непобедлив на овој мутиран грип. Јулија минатата седмица имаше лесна кашлица. Следеше влошување на состојбата минатиот викенд и во понеделникот отидовме на доктор по општа медицина. Таму ѝ беше дијагностициран респираторен дистрес“.

Манон се согласила да разговара за францускиот весник „Перисиен“ и да објави фотографија од својата сестра, затоа што сакала да ги предупреди сите останати на ризикот од коронавирусот- особено младите.

„Белите дробови се распаднаа. Докторите направија сè што можеа, но беше невозможно да ја спасат. Имавме време да ја видиме, но набрзо мораше да размислуваме за иднината“.




Спонзорирани линкови

Маркетинг