Коронавирусот почна да мутира! Оваа вест влева страв во коски, но еве поради што всушност мутацијата е добра...

Точка

30/03/2020

22:09

21.553

Големина на фонт

а а а

Коронавирусот продолжи да му пркоси на светот, а тоа го покажуваат бројките според кои вкупно заразени луѓе ширум светот има 700.000, а смртни случаи 33.000.

Сепак, во морето лоши вести, се појави и една која што наизглед е лоша, но... Вирусот мутира!

Експертите дошле до сознание дека коронавирусот многу споро мутира, дури осум до десет пати послабо отколку просечниот грип, а добрата вест е тоа што со секоја нова мутација помали се шансите тој да биде смртоносен.

Видовите вируси меѓусебно се многу слични, а Ковид-19 мутира поспоро и тоа ѝ дава на евентуалната вакцина поголема шанса да го уништи вирусот штом ќе влезе во организмот.


Дополнително објаснување на експертите е тоа што, кога станува збор за отпорноста на вирусот, е дека не постои никаква заштита на поединците од истиот, туку исклучително од тоа како имуниот систем ќе се одбрани кога ќе дојде во контакт со него.

Светските сили ангажирале најдобри експерти и не постои страна на нашата планета каде што не се тестираат вакцни, што ја покажува сериозноста на вирусот, но и олеснување на целиот процес во борбата против опасната болест.

Не пропуштајте: Русија на чекор од спасување на светот – направиле три препарати кои би можеле да ја лечат инфекцијата Ковид-19
Спонзорирани линкови

Маркетинг