И убава и паметна: Манекенка за бикини со диплома

Супермен

21/09/2021

15:15

8.687

Големина на фонт

а а а

Хејли Калил (29) е американска манекенка која во 2018 година позираше за Спортс Илустрјтед и си обезбеди светска слава.

Оваа убавица од Минесота има завршено биомедицина и психологија, а според пишувањата на Спортс Илустрејтед, Хејли има објавено имунолошки истражувања кои биле наградени и соработувала со бројни научници.

Исто така ја основала организацијата "The Nerd Herd" која имала за цел да ги охрабри жените да се сакаат и прифатат своето тело.

Како модел кој најчесто рекламира костими за капење и бикини, се соочила со многу стеротипи во својата кариера: "Се очекува дека ако имате кариера фокусирана на својот изглед, не сте паметни. Сакав да им покажам на младите жени дека можат да бидат убави и интелигентни", рекла Хејли.

За својот изглед вели: "Работев со тренер речиси секој ден, но не бев оптеретена со калориите. Никогаш не сакав да трчам со часови за да изгубам килограми. Се фокусирав на здрава хана и навики".

Кога ја бараат да работи за Спортс Илустрејтед секогаш се радува, па неколку пати го красела магазинот: "Кога ќе ме побараат, тоа е како јаготка на шлагот. Навистина е привилегија да учествувам - патувам и често посетувам места кои не сум ги видела".
Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk