Таа е една од најубавите фудбалерки на светот, а ја нарекуваат „Ѕвер“

Супермен

21/10/2021

11:34

7.298

Големина на фонт

а а а

31-годишната Агата Исабела Сентасо е успешна фудбалерка на Венеција.

Уште како дете, Сентасо имала голема љубов кон фудбалот и благодарение на своите брат и татко, често посетувала фудбалски натпревари.


„Прекарот „Ѕвер“ ми го даде мојот татко кога бев доста млада. Бев многу темпераментна како дете, што подоцна се рефлектираше и на фудбалскиот терен“, раскажала таа за медиумите.

Агата вели дека иако родителите ја носеле на часови по балет и хор, топката била таа која го одбележала нејзиното детство и живот:


„Идејата девојче да игра фудбал не беше толку честа. Морав да проаѓам низ многу нешта пред моето училиште да прифати да играм со момчињата“.

Покрај фудбал, Сентасо тренира бокс и тенис и е посветен социјално-здравствен работник кој се занимава со овозможување помош на лица со интелектуални потешкотии, пренесува „La Nuova Venezia“.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk