Прогласена е за најлоша актерка, а ја прославиле жешките сцени: Елизабет во 90-тите се избламирала до тој степен што на актерството не ни помислува

Точка

23/08/2019

16:08

2.268

Големина на фонт

а а а

Легендарниот филм "Showgirls" снимен во 1995-та година прво наишол на остри критики, но по следните години добил култен статус. Актерката која тогаш освојувала со својата убавина и беспрекорна линија во улогата на го-го танчерката Номи Малоун е Елизабет Беркли.

Русокосата убавица сега е окупирана со други животни обврски. 

Кариерата и ја обележала секси улогата во контроверзниот филм, за кој Елизабет Беркли добила две Златни малини за најлоша глума и најлоша дебитантка. Таа улога и го обезбедила епитетот на една од најсекапилните жени во светот на филмот.

Често во интервјуата одбивала да зборува за славниот филм.

"Без разлика дали ви е срам од овој филм, но сепак без здив сте ја следеле борбата на Номи, се надевам дека филмот ве тешел или ви го кревал расположението", изјавила Елизабет.

Елизабет Беркли е родена на 28-ми јуни 1972-ра во Фармингтон Хилс. Од најрано детство сакала да танцува, а на пет години родителите ја запишале во танц училиштето "Detroit Dance Company" и и направиле посебна просторија во домот каде ќе може да тренира.

Студирала англиска книжевност, а по дипломирањето почнала да се занимава со моделинг во една од најголемите американски агенции.

Првата улога ја добила во филмот "Fog" од 1987-ма година, а потоа во сериите "Day by Day" и "Saved by the Bell". Потоа се појавила во сериите "Life Goes On" и "Baywatch", рамо до рамо со Памела Андерсон.

По филмот "Showgirls" немала некои забележани улоги. Се појавила во уште неколку проекти, како серијата "CSI: Miami", "Law and Order", и глумела во театри во Лондон и на Бродвеј.Спонзорирани линкови

Маркетинг