Математиката е јасна – 3 пати неделно, 7 години помлади: Факти за сексот кои не сте ги знаеле

Точка

02/07/2020

12:52

3.300

Големина на фонт

а а а

Сексот е една од животните области на која научниците ѝ придаваат големо значење. Во текот на годините се направени бројни истражувања кои откриваат што влијае и што се случува зад вратата од спалната соба.

Во продолжение, ви претставуваме дел од најинтересните резултати од студиите кои привлекуваат огромно внимание. 

1. Паровите кои во спалната соба немаат телевизор, во просек имаат 50 отсто повеќе односи од паровите кои во собата имаат телевизор.

2. Една студија покажала дека жените чувствуваат поголемо задоволство во текот на сексот со мажи кои добро заработуваат.


3. 69 отсто од мажите обожуваат кога во оралниот секс е вклучен и јазикот – тоа им е всушност најдобриот дел од овој вид предигра.

4. Експертите тврдат дека редовниот секс помага во борбата против мигрена.

5. Жените кои не се во врска повеќе ги привлекуваат зафатени отколку слободни мажи.

6. 58 отсто од мажите и жените кои редовно гледаат еротски содржини со своите партнери се послободни во сексот и посклони кон задоволување на партнерот.

7. Паровите кои редовно се галат имаат 8 пати помали шанси да западнат во депресија од парови кои само се бакнуваат за време на сексот.


8. 53 отсто од жените барем еднаш во животот користеле вибратор.

9. Луѓето кои 3 пати неделно имаат сексуален однос, изгледаат 7 години помладо.

10. Сексот се смета за една од најздравите активности која можете неограничено да ја “консумирате” со вашиот партнер.Спонзорирани линкови

Маркетинг