Канал 5: СДСМ и ДУИ се договорија, 3 години премиер Заев, една Зибери?!

Макфакс

14/08/2020

18:36

2.223

Големина на фонт

а а а

Канал 5, повикувајќи се на партиски извори, објави дека е договорен е премиер по принципот три години Зоран Заев, една Насер Зибери.

СДСМ и ДУИ се договорија за влада и премиер по принципот 3+1. Тоа значи дека 3 години премиер ќе биде Зоран Заев, а една година Насер Зибери, објави Канал 5, повикувајќи се на извори од партијата. 

Освен тоа, на ДУИ му е доделено и управувањето со УЈП и Министерството за внатрешни работи.Спонзорирани линкови

Маркетинг