Одбери категорија:

Лука Циндриќ: Популарен, ама со нозе цврсто на земја

Титулата најдобар ракометар во Европа за 2017-та година ја оправдал стотина пати на сите натпревари, каде жестоко се бори за победа. Тој е и стрелецот на победничкиот гол со кој македонскиот ракометен првак „Вардар“ влезе во финалето на Лигата на шампионите, со што стана миленик на сите ракометни фанови тука и пошироко.

Прочитај повеќе

Едина Муса за Точка: Убавината ми е предност затоа што правилно ги играм картите

Едина Муса (26) јавноста ја знае како една од најдобрите и најубавите кошаркарки, која игра во дресот на КК „Вардар“. Но, во последниве месеци приоритетот го има фитнесот - нејзина втора љубов и страст.

Прочитај повеќе

Интервју со Pro тренерот Ивица Јаковлевски: Вистинската револуција започнува со Elite Basketball Trainer и Pro Basketball Training!

Ивица Јаковлевски е млад и талентиран човек којшто донесе нешто сосема ново и апсолутно уникатно во сферата на македонската кошарка – можност за индивидуален тренинг со вистински мастер и професионалец којшто за прв пат смело зачекори кон иновативните и современи методи во модерната кошарка.

Прочитај повеќе

Раул Гонзалес: Треба да заборавиме дека сме шампиони, да се фокусираме на следните натпревари и да почнеме од нула

Иако звучи како каубојска класика, слоганот „Дојде тивко и влезе во легендите“ сосема одговара за смирениот Шпанец, Раул Гонзалес, кој се наоѓа на кормилото на РК Вардар, а од неодамна и на македонската репрезентација.

Прочитај повеќе

Павле Данилов со првиот освоен трофеј во Снукер надвор од границите на Македонија

"Бугарија е на највисокото ниво на популарност на Балканот. Кај нив можеме да забележиме млади деца на возраст од 13 до 18 години кои котираат високо на јуниорските ранг листи во Европа", вели Павле.

Прочитај повеќе

Марија Кочевска и Ивана Лембовска: 100-дневен фитнес предизвик за совршено тело

Мислевте дека на девојките од поранешните ЈУ држави им е лесно да бидат згодни и дека е генетиката во прашање кога станува збор за нивниот изглед? Марија Кочевска - сопственик на Фитнес и Аеробик клубовите за жени 60 Минути и Ивана Лембовска - личен тренер во 60 Минути, во соработка со меѓународниот ланец на ресторани Prote.in велат дека со факти ќе ви го докажат реалниот труд за совршен изглед.

Прочитај повеќе

Арпад Штербик: Животот во Скопје ми е поубав од Барселона

Арпад Штербик е српски ракометен голман со унгарско потекло, кој моментално игра за РК Вардар. Во својата кариера, Штербик ги бранел и боите на репрезентацијата на СР Југославија.

Прочитај повеќе

Алекс Душебаев: Лазаров е еден од најдобрите бекови кои постојат во светот

Алекс Душебаев е професионален шпански ракометар, син на ракометната икона и сега ракометен експерт - Талант Душебаев.

Прочитај повеќе

Ѓорѓи Кузмановски: Денес сум здрав и витален 76 годишен активен пензионер благодарение на здравите навики и спортот

Роден во с. Буф Егејска Македонија 1942 година, Ѓорѓи растел со нескротлив дух и силна желба за натпреварување, себенадминување и исконски порив да докаже дека секогаш може подобро, повеќе, подалеку...

Прочитај повеќе

Интервју со Дарко Велковски – член на младата фудбалска репрезентација на Македонија

Суперталентираниот Дарко Велковски е дел од најталентираните фудбалери во Македонија, а пред него со сигурност претстои кариера од соништата. Овојпат пред неговиот тим се наоѓа огромен предизвик, натпреварот со Шкотска. Дарко вели дека секако станува збор за тежок натпревар, но вели и дека секако постои можност за да се продолжи и понатаму, токму на европското првенство.

Прочитај повеќе

24 часа посветен на спортот: Интервју со Pro тренерот кој воведува нови методи на кошаркарските тренинзи во Македонија

Го запознавме Ивица Јаковлевски, човекот кој се надева дека ќе направи една револуција во кошаркарските тренинзи во нашата држава.

Прочитај повеќе

Билјана Серафимовска: Најмладата Македонка која "ги освои" Мон Блан, Елбрус и Килиманџаро

Кога за оваа млада дама би ви кажале дека го освоила највисокиот врв на Алпите, Мон Блан и дека станала најмлада Македонка којашто воопшто некогаш стапнала на тој врв, приказната не завршува тука. Таа е и најмладата девојка воопшто од Балканот којашто успеала да стапне на покривот на Европа, Елбрус, а неодамна таа го освои и највисокиот врв во Африка. И нејзината приказна секако не завршува тука...

Прочитај повеќе

Милошевски: Летниот камп на "Вардар" е полн погодок

"Интересот за кампот во Охрид е голем. Организацијата на еден ваков камп ќе им овозможи на младите да научат многу од фудбалските вештини", рече Милошевски.

Прочитај повеќе

МариоФит Јовановски: Направи време!

За да напредуваш континиурано секогаш треба да се фокусираш на талентот и на она што најдобро го знаеш и што најмногу го сакаш, во спротивно ќе бидеш роб на нешто што ти било наметнато... МариоФит Јовановски зборува за животниот стил и за тоа како треба да се однесуваме кон самите себе, доколку сакаме да бидеме среќни, здрави, фит...

Прочитај повеќе

Барбара Лазовиќ: Ги обожувам македонската трпеза и скопскиот начин на живот

Слатка, пријатна, со прекрасна насмевка, Барбара Лазовиќ го претставува дресот на Вардар веќе 2 сезони. Точка имаше можност да ја запознае и преку искрен разговор да открие една мила и нежна девојка која на теренот е вистински ѕвер. Сепак секоја паричка има две лица, нели?!

Прочитај повеќе