Со помош на роботски задник Самсунг ќе ја тестира издржливоста на своите телефони

Супермен

09/11/2018

11:16

520

Големина на фонт

а а а

Во лабораторијата на Самсунг за тестирање на квалитет, која се наоѓа во седиштето на компанијата во Сувон во Јужна Кореја, постои робот кој се користи за тестирање за издржливост на смартфоните, а станува збор за роботски задник.

Самсунг секогаш сака неговите уреди да бидат што подобри, поиздржливи и после неколку претрпени падови и други влијанија и понатаму да работат како што треба. Тестовите за квалитет се многубројни, а еден од нив подразбира роботски задник кој се спушта врз уредите. 


Овој концепт можеби на некои им е смешен, но всушност покажува одлучност на компанијата да ги тестира своите уреди во реални околности и ситуации.

Во лабораторијата се одвиваат и бројни други тестови, од тестирање на звук и сигнал, до пад, топлотно тестирање, па сè до користење на смартфонот во симулирани екстремни временски услови.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk