Новак реагираше за моменталните немири во САД — ова е фотографијата со која Ѓоковиќ испрати важна порака во целиот свет

Супермен

03/06/2020

08:48

3.475

Големина на фонт

а а а

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, испратил јасна порака по пат на социјалните мрежи за моменталната ситуација во САД.

Америка е сред нереди и протести по убиството на Џорџ Флојд, а по тој повод се огласија и многу од јавните личности, меѓу нив и Новак Ѓоковиќ.

Покрената е и специфична акција по пат на социјалните мрежи каде што луѓето ширум светот објавуваат целосно црни фотографии во рамките на акцијата „BlackoutTuesday“, а многу од спортистите на тој начин изразиле солидарност за убиството на Афроамериканецот.

View this post on Instagram

Black Lives Matter. #BlackoutTuesday

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Ѓоковиќ исто така на својот Инстаграм профил објавил фотографија, па напишал: „Животот на Афроамериканецот е вреден“, во знак на сите Афроамериканци на светот, а особено во САД каде што во последно време настануваат големи проблеми.

Расизмот е постојан проблем во земјата на мултикултурата, Америка, а особено во последните нколку години со актуелната владеачка гарнитура.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk