Би можеле да загубат половина милион од работните места: Оваа европска земја повторно е меѓу најранливите поради енергетската криза

Супермен

20/09/2022

21:30

7.416

Големина на фонт

а а а

Недостатокот на природен гас го гуши економскиот раст, предупредуваат аналитичарите.

Италија е во опасност да изгуби до 528.000 работни места поради енергетската криза и економскиот пад којшто следел, известиле во неделата националните медиуми, повикувајќи се на студијата од Здруженијата на индустријалците „Confindustria“.

Според податоците, доколку цената на гасот остане на сегашното ниво (просекот за август бил 235 евра по мегават час), италијанската економија ќе се намали за 2,2 отсто следната година и земјата ќе изгуби до 383.000 работни места во период од 2022 до 2023 година.


Меѓутоа, доколку цената достигне 298 евра по мегават час, што е предвидено ниво врз основа на моменталните гасни фјучерси, Италија би можела да претрпи пад на БДП од 3,2 отсто и да изгуби стотици илјади работни места.

Според прогнозите на аналитичарите, доколку Русија целосно ја запре испораката на гас од октомври, на Италија би можеле да ѝ недостасуваат околу 8 отсто (6,4 милијарди кубни метри) гас кој ѝ е потребен за покривање на потрошувачката, земајќи ги предвид расположливите алтернативни испораки и резерви.

Таков недостаток би можел да доведе до масовно затворање на претпријатијата и индустријата во земјата.

Италија се потпира на увоз на речиси 75 отсто од својата потрошена енергија. На почетокот на годинава, вложила 40 отсто на својот гас од Русија, но во јули руското купување се намалило за 25 отсто поради санкциите.


Претходно месецов, Италија загубила голем дел од снабдувањата од Русија кога „Газпром“ го запрел протокот на гасоводот Северен тек 1 поради технички проблеми.

Италијанскиот министер за економија, Даниел Франко, неодамна предупредил дека трошоците на нето увозот на енергија од Италија би можеле да се удвојат на 100 милијарди евра годинава, или 3 отсто од БДП.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk