Барселона планира да ги откупи Португалците

Макфакс

09/12/2023

16:02

1.233

Големина на фонт

а а а

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта потврди дека клубот ќе се обиде да ги откупи Жоао Кансело и Жоао Феликс.

Португалеците во каталонскиот тим пристигна од Манчестер Сити, односно Атлетико Мадрид, а Лапорта тврди дека наскоро треба да почнат преговори со нивните клубови.

„И Кансело и Феликс покажаа дека имаат иднина во клубот и дека сакаат да останат дел од Барселона, а исто така и ние. Имаме одлични односи со Атлетико и Манчестер Сити и наскоро ќе започнеме преговори за нивно откупување “, изјави Лапорта.

Барселона е подготвена да понуди околу 25 милиони евра за Кансело, а тоа ќе биде лесно со оглед на тоа што Пеп Гвардиола не смета на него.

Кога е Феликс во прашање, тука работата е посложена. Барселона за тој трансфер нема да има повеќе од 40 милиони, што Атлетико сигурно ќе го одбие. „Јорганџиите“ уште пред неколку месеци објавија дека центаа на Феликс е 80 милиони евра.

Сепак, постои опција Португалецот да остане на позајмица во Барса уште една сезона.Спонзорирани линкови

Маркетинг