ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Ова мора да го прочита секој: Ајнштајн на својот син му ја открил тајната како најлесно да научи сè што ќе посака
21.12.2016 | 16:55
Извор: Супермен
Прочитано: 10126 пати

Ова е веројатно и најдобриот совет којшто би требало да го примените – а доаѓа директно од Алберт Ајнштајн.

Алберт Ајнштајн не само што бил брилијантен физичар, тој бил и голем заговорник за мир, духовност, добрина и во секој момент ја споделувал својата мудрост со останатите.


А можеби едно од најважните нешта коишто тој му ги порачал на својот син Ханс Алберт во своето писмо, ја открива тајната за тоа како најлесно може да научите буквално сè што ќе посакате.

- Многу ми е драго што ти се допаѓа да свириш на клавир. Тоа и столарството, според моето мислење се двете најдобри занимации за едно момче на твои години. Можеби дури подобри и од самото училиште. Тоа се нештата коишто одлично им прилегаат на младите луѓе како што си ти. Гледај колку што е можно почесто на клавирот да ги свириш нештата што ги сакаш, дури и ако твојот учител не се согласува со тоа. Тоа е најдобриот начин за нешто навистина да научиш – бидејќи кога правиш нешто со толку голема радост и страст, не ни забележуваш дека времето буквално лета. Јас понекогаш сум толку опседнат со својата работа, што заборавам и да јадам.


И иако се на прв поглед прилично “прости”, мудрите зборови на Ајнштајн се нешто најважно кога станува збор за учењето на новите нешта. Токму затоа, уживајте во она што го правите и успехот со сигурност ќе тропне и на вашата врата.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД БИЗНИС И ПАРИ  
КАРИЕРА
Карактеристики на успешните мажи
Успехот е лична категорија, без разлика на објективните проценки. Успешните мажи често и не се обидуваат да бидат успешни – тие само настојуваат на адекватен на...
24.02.2017, 10:46


ЕНТЕРИЕР
Новото седиште на Apple: Професионалност или болен перфекционизам?
Дизајнерите на новото седиште на компанијата Apple посветиле неверојатно внимание на секој можен детал во зградата, пишува Рeuters.
09.02.2017, 15:33


МАФИЈА
Кои се најмоќните гангстери на сите времиња?
Сите добро знаеме дека “лошите момци” од реалноста имаат голема моќ во своите раце и тотална слобода да прават што сакаат, без да бидат фатени.
06.02.2017, 13:13


КОМПАНИИ
Mercedes “ги чести” своите работници со по 5.400 евра!
Токму толку изнесува годишниот бонус којшто германскиот производител ќе им го исплати на вработените после успешната 2016-та година.
06.02.2017, 12:23


БИЗНИС И ПАРИ / СУПЕРМЕН
Арогантниот животен стил му возвраќа: Џони Деп на работ на банкрот? Еве на што ги потрошил милионите...
Деп веќе во повеќе наврати и веќе бил опоменат дека троши без никаква контрола...
02.02.2017, 19:38

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар?
Една од работите кои при возењето би требало да ја избегнувате е возењето со мала количина на гориво...
ВСЕЛЕНА
Ова се причините зошто сè уште не сме пронашле вонземјани
ДИГИТАЛНА ЕРА
Морничавата вистина за паметните телевизори за која никој не зборува
СЕКС НАМИРНИЦИ
Со природен афродизијак до подобар секс
ТРЕНДОВИ
Хипстерите се минато: Новата Hypebeast култура го презема светот?
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Што пие “The Mountain” за да биде огромен?
Тој е еден од најсилните луѓе на планетата, кој своите шејкови ги сфаќа многу сериозно.
РЕТРО
Porsche ги претстави своите 5 најретки спортски модели!
YOUTUBE
Disney ја прекина соработката со PewDiePie поради антисемитски испад
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Lenovo Yoga Book – исклучителен таблет за креативци во движење
Еден од уредите, коj минатата година привлече најмногу внимание на саемот IFA е хибридниот Lenovo Yo...
ИЗГЛЕД
Каква брада одговара на Вашиот облик на лице?
ПРОВОКАТИВНО
Згодната Соња Санта Круз често позира полугола. Или сосема гола...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ЕНТЕРИЕР
Новото седиште на Apple: Професионалност или болен перфекционизам?
МУСКУЛНА ГРАДБА
Консумирајте ја оваа намирница за совршени стомачни мускули!
АВТО-СОВЕТИ
Зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар?
НАПРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА
Не губете време – дозволете робот да Ви го паркира автомобилот!