ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Бисер од минатото: Fiat којшто вреди 1.8 милиони долари!
07.01.2017 | 21:11
Извор: Супермен
Прочитано: 5494 пати

Fiat беше и остана препознатлив по производството на мали и евтини автомобили. Сепак, во историјата на оваа компанија имало и неколку “излети” во повеќе автомобилски сегменти, како што е на пример овој – моделот Fiat 8V Supersonic.

Во 50-те години на 20-от век, дизајнот на автомобилите бил под влијание на современата авио-индустрија и наглата експанзија на авиони на млазен погон. Тогашниот актуелен тренд го следеле и во компанијата Ghia, при обликувањето на каросеријата за овој атипичен модел под логото на Fiat.


За погон е употребен 2.0 V8 агрегат со релативно скромни 105 КС, но поради заштитената ознака V8, на чија употреба права имал Ford, моделот добил ознака 8V.


Fiat најпрво планирал да произведе луксузен модел со 4 врати, меѓутоа, тој проект е стопиран и компанијата се преориентирала на производството на спортско купе.

И иако моделот имал успех и во спортските натпреварувања во својата класа, италијанскиот производител го испратил во пензија после само две години и само 114 изработени примероци, поради што 8V прераснал во исклучително баран и атрактивен олдтајмер, особено во верзијата Supersonic – Ghia изработила само осум такви автомобили.


А еден од ретките преостанати примероци во месец март ќе биде понуден на продажба на аукција во организација на куќата RM Sotheby’s.

Засега не е објавена официјалната проценка на вредноста на автомобилот, но познато е дека во 2011-та година друг примерок од овој модел достигнал импресивна цена од околу 1.8 милиони долари.КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД АВТОМОБИЛИ  
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
Маслото во моторот има тројна улога – подмачкува, чисти и ги лади внатрешните делови на моторот. Но, дали сте се запрашале колку долго би можело да се вози еден...
21.01.2017, 13:04


МОТОЦИКЛИЗАМ
Дали е ова вистинскиот самурај помеѓу мотоциклите?
Инспирација за својот концепт за современ мотоцикл, двајца источноевропски дизајнери пронашле токму во јапонскиот минимализам.
20.01.2017, 18:57


САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
Овие денови од сите страни пристигаат совети дека автомобилот, иако надвор владеат минусни температури, би требало редовно да се одржува, односно да се пере, ка...
20.01.2017, 16:35


ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
Еден од најлуксузните теренци е присутен на пазарот веќе 47 години. За тоа време се промениле четири генерации од овој модел, но тој и ден денес го задржува сво...
19.01.2017, 16:04


ИМПРЕСИВНИ ПРИМЕРОЦИ
Вистински колекционерски сон: Porsche вредно 2 милиони евра!
Porsche изработи вкупно 292 примерока од легендарниот модел 959, но само 29 од нив се произведени во верзијата Sport.
18.01.2017, 11:18

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!